Okazja na piękne zdjęcie. Starlinki, kometa i Droga Mleczna
W piątek 25 października będziemy mieli okazję obserwować imponujące widoki na nocnym niebie. Oczom obserwatorów ukażą satelity Starlink, a niedługo później zobaczymy kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na tle Drogi Mlecznej.
25.10.2024 | aktual.: 25.10.2024 12:21
Miłośnicy obserwacji zjawisk na nocnym niebie mają ostatnio szanse na owocne obserwacje i wyjątkowo ciekawe astrofotografie. W październiku naszym oczom ukazują się nie tylko przeloty kosmicznego pociągu Elona Muska, czyli satelitów Starlink, ale możemy też obserwować kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS w sąsiedztwie Drogi Mlecznej.
Jak czytamy w serwisie nocneniebo.pl, w piątek 25 października 2024 r. wieczorne obserwacje należy zacząć od wypatrywania satelitów Starlink. Kosmiczny Pociąg Elona Muska rozciągnął się na niebie. Satelity z misji G9-7 są coraz mocniej odseparowane od siebie. Zmieniła się też godzina, kiedy możemy je obserwować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Satelity Starlink 25 października
W piątek satelitów Starlink należy wypatrywać dość wcześnie, bo o godzinie 18:20. Wtedy satelity powinny być widoczne na zachodnim niebie, skąd powędrują na wschód. Ze względu na fakt, że satelity będą przelatywać o wcześniejszej godzinie niż dotychczas (zwykle były widoczne po godz. 19:00), lepsze warunki do ich obserwacji wystąpią na wschodzie Polski, gdzie będzie wówczas zwyczajnie ciemniej.
W tym miesiącu czekają nas jeszcze kolejne trzy starty misji Starlink: G10-8 (26 października), G9-9 (29 października) i G10-13 (30 października). Nie wiemy jeszcze, czy i o której godzinie satelity z nadchodzących misji będą widoczne nad Polską.
Kometa i Droga Mleczna. Gdzie ich wypatrywać?
25 października będzie też dobrym dniem do obserwacji komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Trzeba jednak zaznaczyć, że obiektu nie dostrzeżemy już gołym okiem. Trzeba wspierać się przyrządami optycznymi, choćby lornetką lub skorzystać ze smartfona. Choć komety nie widać gołym okiem, nadal można wykonać imponujące zdjęcie.
Kometa zbliży się jeszcze bardziej niż w poprzednich dniach do Drogi Mlecznej, co ułatwi zrobienie dobrego zdjęcia. Będziemy mieli na to sporo czasu – kometę można obserwować od godz. 19:00 do 21:30. Należy wypatrywać jej na południowo-zachodnim niebie w okolicach gwiazdozbioru Wężownika.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski