Oczyszczacz powietrza zabija koronawirusa. Udowodnili, że to możliwe
Niektóre oczyszczacze powietrza są wyposażone w technologię Plasmacluster. Mówiąc w dużym skrócie, służy ona do zwalczania wirusów, alergenów, pleśni czy mikrobów. Firma Sharp udowodniła, że Plasmacluster może także redukować cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2 przenoszone w powietrzu.
11.09.2020 12:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Sharp opracowała urządzenie, które pozwoliło udowodnić skuteczność Plasmacluster w walce z koronawirusem. Na około 30 sekund wystawiono przenoszonego drogą powietrzną wirusa SARS-CoV-2 na działanie jonów. Podczas badania wykazano, że liczba cząsteczek wirusa zmniejszyła się o ponad 90 proc.
Eksperymentu dokonano we współpracy z profesorem Jiro Yasudą z Narodowego Centrum Badawczego ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym/Instytutu Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Nagasaki, profesorem Asuką Nanbo (członkiem zarządu Japońskiego Towarzystwa Wirusologicznego) tej samej instytucji, oraz profesorem Hironori Yoshiyamą z Wydziału Mikrobiologii Uniwersytetu Shimane (również członkiem zarządu Japońskiego Towarzystwa Wirusologicznego), a także we współpracy z Uniwersytetem Nagasaki, uznanym na świecie autorytetem w dziedzinie badań nad chorobami zakaźnymi.
Walka z koronawirusem to nie tylko zmiana nawyków – to rozwój technologiczny
11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię rozpoczętą w chińskim mieście Wuhan za pandemię. Począwszy od grudnia 2019 roku, wirus zaraził już ponad 25 milionów ludzi, a 840 tysięcy osób zmarło. W wyniku pojawienia się pandemii zmieniły się nasze codzienne nawyki, szczególnie pod względem higienicznym.
To jednak nie jedyne pole do zmian. Przeróżne firmy technologiczne pracują nad sposobami zwalczania wirusów, które w przyszłości mogą okazać się nieocenione. W Nowym Jorku wprowadzono pilotażowy projekt zwalczania wirusów i bakterii w wagonikach metra za pomocą ultrafioletu.