Obiekt: MacBook Pro. Cel: włamanie. Nagroda: 10 tys. USD

Obiekt: MacBook Pro. Cel: włamanie. Nagroda: 10 tys. USD

24.04.2007 09:30, aktual.: 24.04.2007 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W trakcie zorganizowanej w Vancouver konferencji CanSecWest ( poświęconej tematyce bezpieczeństwa komputera ) zorganizowano nietypowy konkurs. Jego uczestnicy musieli bowiem włamać się do komputera MacBook Pro, za co przewidziano nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów.

Jak przekonuje jeden z organizatorów konferencji, Dragos Ruiu, ideą konkursu było zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa dotyczące produktów firmy Apple. "Coraz więcej osób używa Mac OS X, twierdząc, iż to bezpieczny system, a szczerze mówiąc, Microsoft przykłada więcej wagi do bezpieczeństwa niż Apple", przekonywał Ruiu.

Konkurs początkowo przeznaczony był tylko dla zaproszonych uczestników konferencji, którzy mieli włamać się do komputera przez bezprzewodowy punkt dostępowy. Początkowe zasady konkursu przewidywały stworzenie exploita atakującego komputer bez interakcji użytkownika - nagrodą za to był rzeczony MacBook Pro. Uczestnicy konferencji nie powitali tego z entuzjazmem, licząc się z ryzykiem, że exploit taki mógłby być sprzedany nawet za 20 tys. USD.

Zasady jednak zmieniono. Udział w zawodach umożliwiono użytkownikom nieobecnym na konferencji - mogli oni w konkursie wykorzystać również exploity w postaci "złośliwych" stron internetowych; dodano też do listy nagród premię pieniężną. Włamanie do MacBooka Pro udało się nowojorczykowi o nazwisku Dino Dai Zovi, który w ciągu niecałych 12 godzin pracy wykrył i wykorzystał lukę w przeglądarce Safari, co pozwoliło mu uzyskać pełną kontrolę nad atakowanym systemem. Był to błąd w przeglądarce związany z błędną obsługą JavaScript po stronie klienta, który powodował uruchomienie groźnego kodu w momencie wejścia na spreparowaną stronę WWW.

Zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej otrzymał również MacBooka Pro 2,3 GHz z 15-calowym wyświetlaczem, do którego wcześniej się włamał.

W związku z opisanym konkursem pojawiły się też opinie, że data udostępnienia ostatniego pakietu uaktualnień - http://www.digit.pl/news/109483.html dla produktów Apple nie była przypadkowa.

Więcej infomacji: The Register - http://www.theregister.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)