Obiecujący lek na koronawirusa z Japonii. Ma być dostępny za darmo

Obiecujący lek na koronawirusa z Japonii. Ma być dostępny za darmo

Obiecujący lek na koronawirusa z Japonii. Ma być dostępny za darmo
Źródło zdjęć: © East News | Pavel Kononov/SPUTNIK Russia/East News
Karolina Modzelewska
08.04.2020 21:21, aktualizacja: 09.04.2020 10:40

Japonia chce za darmo przekazać fawipirawir (Avigan) - lek przeciwko grypie. Ma trafić do 20 krajów, które walczą z pandemią koronawirusa i mogą zastosować go w leczeniu chorych na COVID-19.

O planach związanych z przekazaniem fawipirawiru (Avigan) poinformował Toshimitsu Motegi - szef japońskiego MSZ, którego cytowała agencja Kyodo.

Japoński lek na koronawirusa

- Będziemy współpracować z zainteresowanymi krajami, by poszerzyć międzynarodowe badania kliniczne Aviganu - poinformował Motegi w trakcie konferencji prasowej. Dodał również, że planuje przekazać ONZ grant w wysokości miliona dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup oraz dystrybucję fawipirawiru.

Fawipirawir trafi m.in. do Arabii Saudyjskiej, Birmy, Bułgarii, Czech, Indonezji, Iranu oraz Turcji. Jak informował minister, zainteresowanie lekiem wyraziło również 30 innych państw.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Fawipirawir w leczeniu COVID-19

Ostatnie badania kliniczne, przeprowadzone przez chińskich ekspertów w Wuhan oraz Shenzhen wykazały, że lek jest "bezpieczny i skuteczny" w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Japoński lek daje nadzieję na efektywne leczenie COVID-19. Jego działanie jest testowane przez japońską firmę Fujifilm Toyama Chemical na 100 pacjentach, a we Włoszech lek podaje się w regionach silnie dotkniętych koronawirusem SARS-CoV-2.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)