Obalamy fake newsa: Szczepionki NIE przyciągają magnesów

Media społecznościowe są doskonałą pożywką dla różnego rodzaju oszustów czy siewców teorii spiskowych. Jedna z nich mówi o szczepionkach, które rzekomo miałyby przyciągać magnesy. To nie jest prawdą – nie dajcie się nabrać.

Szczepionki NIE przyciągają magnesów.
Szczepionki NIE przyciągają magnesów.
Marcin Watemborski

Szczepionki nie zawierają metali ciężkich

Wśród miłośników teorii spiskowych wyjątkową popularność w maju 2021 roku zdobyła ta, która mówi o szczepionkach przeciwko COVID-19. Według oszustów miałyby one zawierać metale ciężki lub czipy, co można potwierdzić przykładając magnes do miejsca szczepienia. To bzdura.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania osób, które próbują udowodnić swoją oszukańczą tezę o przyciągających szczepionkach. Te osoby na dowód swojego wymysłu przykładają do ramienia magnes – taki, jak znamy z lodówek czy tablic – i o dziwo trzyma się on w miejscu. Nie należy wierzyć we wszystko, co pojawia się w internecie.

Składy szczepionek: Pfizer, Moderna. AstraZeneca, Johnson&Johnson
Składy szczepionek: Pfizer, Moderna. AstraZeneca, Johnson&Johnson

Składy wszystkich szczepionek dopuszczonych do obrotu są dostępne na ulotkach czy stronach internetowych producentów. Bez względu na to, czy mówimy o preparacie Pfizera, J&J, Moderny czy AstraZeneca – żaden z nich nie ma w sobie nic, co potencjalnie mogłoby przyciągać magnes.

Szczepionki nie zawierają żadnych czipów

Już zanim pierwsze szczepionki zostały dopuszczone do obrotu, pojawiły się absurdalne teorie spiskowe, jakoby miały one zawierać czipy służące do namierzania osoby zaszczepionej lub… kontrolowania umysłu. Żaden z preparatów nie zawiera żadnego rodzaju czipu.

W poście Instytutu Łączności na Facebooku zostały zawarte liczne argumenty dotyczące tego, dlaczego taki czip nie miałby prawa bytu ani jakiegokolwiek sensu.

Skoro w szczepionkach nie ma czipów, ani metali ciężkich, to jak jest możliwe, że magnes się trzyma skóry? Rozwiązanie jest bardzo proste. Osoba na zdjęciu mogła mieć posmarowaną skórę jakąś lepką substancją lub nawet sam magnes mógł mieć od strony skóry przykładowo dwustronną taśmę samoprzylepną. Różne materiały mogą się również przyklejać do gładkiej skóry w przypadku, gdy ta jest zabrudzona lub coś zostało do niej przyciśnięte.

W każdym razie – szczepionki nie przyciągają magnesów. To oszustwo, w które nie należy wierzyć.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (110)