Nowym Master Chefem będzie komputer? Niezwykłe potrawy od sztucznej inteligencji

Nowym Master Chefem będzie komputer? Niezwykłe potrawy od sztucznej inteligencji14.04.2015 10:01
Nowym Master Chefem będzie komputer? Niezwykłe potrawy od sztucznej inteligencji
Źródło zdjęć: © Biser Todorov / CC

Naukowcy, rozwijający dla firmy IBM system sztucznej inteligencji Watson Life, wpadli na niezwykle oryginalny sposób wykorzystania jej możliwości. Podali komputerowi mnóstwo danych na temat smaków i składu popularnych składników potraw, by sprawdzić, na jakie połączenia "wpadnie" posiadający taką wiedzę automat. Wyniki zaskoczyłyby niejednego mistrza kuchni.

W swoim eksperymencie badacze wykorzystali publicznie dostępną bibliotekę danych na temat chemicznego składu rozmaitych przepisów, składników i ich stosowanych powszechnie kombinacji. Według ich rozumowania komputer, wykorzystując te dane, mógłby dojść do połączeń, które człowiekowi posługującemu się wyłącznie własnym doświadczeniem i instynktem nie przyszłyby do głowy. Nie tylko okazało się to prawdą, ale wyniki eksperymentu przerosły ich najśmielsze oczekiwania.

Kto bowiem pomyślałby, że chociażby truskawki i grzyby mogą być dobrym połączeniem? Okazuje się jednak, że dzielą one ze sobą wiele cech smakowych i świetnie do siebie pasują. Komputer doszedł do tego próbując wszelkich możliwych kombinacji i sprawdzając, które z nich mogą być obiecujące.

Te wyniki tak spodobały się naukowcom, że postanowili opublikować książkę kucharską z przepisami, zainspirowanymi odkryciami inteligentnego automatu. Oczywiście do jej powstania potrzebny był jeszcze udział doświadczonego mistrza kuchni – komputer jest w stanie "wymyślić" sprytne połączenia, ale wciąż potrzebuje człowieka, by na ich podstawie opracował nie tylko jadalne, ale również atrakcyjne dla człowieka potrawy. Oto niektóre ich przykłady:

• Belgijski pudding z bekonem – deser z suszonymi borowikami
• Wietnamski kebab z jabłkami – w składzie znalazły się również pieczarki i truskawki
• Koktajl krewetkowy – napój z całymi kawałkami krewetek
• Piwo z dodatkiem cielęciny i miodu

To tylko niektóre przykłady egzotycznych na pierwszy rzut oka połączeń, do których doszedł komputer. Steve Abrams, szef programu Watson Life, dodatkowo podkreśla, że komputer nie jest jeszcze na tyle inteligentny, żeby zastąpić człowieka – ale może wzmóc jego kreatywność.

Brzmi smakowicie, czy jednak nie bardzo?

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)