Nowy sposób wykrywania koronawirusa. Aż 96 procent skuteczności i trwa 20 sekund

Nowy sposób wykrywania koronawirusa. Aż 96 procent skuteczności i trwa 20 sekund
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando

03.03.2020 17:55, aktual.: 07.04.2020 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiński gigant e-commerce'owy zainwestował w opracowanie algorytmu wykrywania COVID-19, czyli koronawirusa z Wuhan. AI potrafi stwierdzić obecność wirusa w organizmie ze skutecznością aż 96 proc. Taki wkład w pokonanie wirusa wyłożyła Grupa Alibaba.

W Pekinie powstał nowy system diagnostyczny, pozwalający wykrywać nowe przypadki zarażenia koronawirusem (COVID-19) z dokładnością do 96 proc. Algorytm został opracowany przez instytut badawczy Alibaba Damo Academy.

Algorytm został "nakarmiony" przykładowymi danymi, zebranymi na podstawie 5000 potwierdzonych przypadków w Chinach. Stworzona przez nich AI może identyfikować różnice w wynikach tomografii komputerowej pomiędzy pacjentami zakażonymi wirusem, a pacjentami ze znanymi wcześniej wirusowymi zapaleniami płuc. Algorytm zawiera także najnowsze wytyczne dotyczące leczenia i niedawno opublikowane badania.

Nowy sposób diagnozy - Chińczycy od razu wprowadzili go w życie

Nowe narzędzie diagnostyczne zostało wprowadzone już do użytku w nowym szpitalu Qiboshan w Zhengzhou w prowincji Henan. System zostanie przyjęty również w ponad 100 szpitalach w prowincjach Hubei, Guangdong i Anhui, informuje Alibaba.

Nowy algorytm może znacznie odciążyć lekarzy. Jak twierdzą naukowcy z Alibaba Damo Academy, proces rozpoznawania zakażenia koronawirusem (COVID-19) z wykorzystaniem ich technologii ma trwać zaledwie 20 sekund. Analiza jednego skanu z tomografii komputerowej zajmuje od 5 do blisko 15 minut. A czasami muszą dokonać nawet 300 takich dziennie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)