Nowy sposób na plastikowe śmieci. Będziemy mogli je jeść?

Naukowcy opracowali nowy sposób na walkę z plastikowymi odpadami
Naukowcy opracowali nowy sposób na walkę z plastikowymi odpadami
Źródło zdjęć: © Pixabay | Hans

28.06.2021 13:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy cały czas szukają sposobu na walkę z rosnącą liczbą plastikowych odpadków. Nowy sposób wydaje się dość kontrowersyjny, ale może być najbardziej kreatywnym pomysłem na pozbycie się ton plastiku.

Politereftalan etylenu (PET) to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, które jest lekkie, mocne i tanie. Dzięki temu sprawdza się doskonale, jako opakowania oraz tworzenia lekkich, plastikowych przedmiotów. Jest jednak wykonywany z nieodnawialnych materiałów takich ropa i gaz. 

PET znajduje się w większości opakowań na żywność i szacuje się, że rocznie wyrzuca się ok. 50 mln ton odpadów zawierających to tworzywo. Recykling PET jest nieopłacalny, więc wszystkie śmieci trafiają na wysypiska. To jednak nie rozwiązuje problemu, więc naukowcy poszukiwali taniego i prostego sposobu na pozbycie się plastikowych odpadów. 

Wygląda na to, że udało się to badaczom z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy zmodyfikowali bakterie E.coli do przetworzenia odpadów PET w aromat waniliowy. Dzięki reakcjom chemicznym bakterie są w stanie przekształcić kwas tereftalowy z PET w wysokiej jakości związek wanilinowy.

Zanim jednak taki związek trafi do przemysłu spożywczego czy nawet kosmetyków bądź środków czystościowych, potrzebne są kolejne testy. Naukowcy uważają jednak, że wstępne wyniki są bardzo obiecujące. 

- To pierwszy przykład wykorzystania systemu biologicznego do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w cenną chemię przemysłową, co ma bardzo ciekawe implikacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnia dr Joanna Sadler, współautorka badania cytowana przez RP.

- Wyniki naszych badań mają poważne implikacje dla dziedziny zrównoważonego rozwoju tworzyw sztucznych i pokazują moc biologii syntetycznej w rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań - dodała. 

Już wcześniej naukowcy opracowali podobny sposób na wykorzystanie grzybów do rozbijania plastiku. To jednak nadal niewiarygodne, że PET może zostać przekształcony w popularny składnik spożywczy. 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukaśrodowisko