Nowy sposób leczenia koronawirusa. Może pomóc najciężej chorym
Według wstępnych wyników opublikowanych przez brytyjską firmę biotechnologiczną, leczenie oparte na aerozolu może drastycznie zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar COVID-19.
23.07.2020 10:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Synairgen, która przeprowadziła testy na 100 przypadkowo wybranych pacjentach przyjętych do szpitala ze zdiagnozowanym COVID-19, przyznała, że wstępne wyniki eksperymentalnej terapii mogą być "przełomem" w walce z pandemią.
Pacjenci otrzymali wziewną formułę białkowego interferonu beta - SNG001. 20 lipca zostały opublikowane wstępne wyniki, które pokazują, że 79 proc. chorych było mniej narażonych na ciężki przebieg infekcji wywołanej SARS-CoV-2 w porównaniu z tymi, który otrzymali produkt placebo.
Testy potwierdziły również, że prawdopodobieństwo pełnego wyzdrowienia było dwukrotnie większe niż w grupie kontrolnej. I chociaż firma mówi o "przełomie", to warto zwrócić uwagę na niewielką liczbę osób, które wzięły udział w badaniu. Co więcej, wyniki muszą zostać poddane dalszej weryfikacji.
Nowy lek na koronawirusa?
Interferon beta, który został podany pacjentom, to naturalnie występujące białko, powszechnie stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego. Koronawirus z Wuhan hamuje jego produkcję, próbując w ten sposób uniknąć odpowiedzi immunologicznej organizmu.
Dostarczenie pacjentowi białka bezpośrednio do płuc ma na celu wywołanie silnej odpowiedzi immunologicznej na wirusa, nawet u pacjentów, których układ odpornościowy jest już osłabiony przez chorobę.
Tom Wilkinson, profesor medycyny układu oddechowego na Uniwersytecie w Southampton jest zdania, że wyniki potwierdzają teorię o skuteczności interferonu beta w walce z SARS-CoV-2. Próba wykazała, że SNG001 skutecznie "wzmacnia ochronę i przeciwdziała wpływowi SARS-CoV-2".
Z kolei Naveed Sattar, profesor medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow, przyznał, że nowa terapia "może zmienić zasady gry". Zauważył jednak, że tak mała liczba osób, na których przeprowadzono badanie, nie daje niestety żadnej gwarancji. Mimo to naukowcy pokładają w rozwiązaniu Synairgen duże nadzieje.
Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Jednak żaden nie jest idealny, więc naukowcy wciąż poszukują skutecznego leku na koronawirusa. W tej chwili największą szansą na zwalczenie pandemii może okazać się szczepionka opracowana przez Brytyjczyków.
Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.