Nowy pakiet mobilnej ochrony F‑Secure

Ponad 75 proc. ankietowanych przez firmę F-Secure użytkowników internetu i smartfonów boi się kradzieży danych przechowywanych w telefonie

Nowy pakiet mobilnej ochrony F-Secure

29.06.2011 | aktual.: 13.10.2016 15:04

Ponad 75 proc. ankietowanych przez firmę F-Secure użytkowników internetu i smartfonów boi się kradzieży danych przechowywanych w telefonie: numerów telefonów, zdjęć czy wiadomości – wynika z sondy przeprowadzonej przez fińskiego producenta oprogramowania zabezpieczającego komputery i telefony. Dzięki najnowszemu pakietowi bezpieczeństwa F-Secure Mobile Security 7 użytkownicy przenośnych urządzeń mogą czuć się bezpiecznie mimo niebezpieczeństw czyhających w mobilnej sieci.

Nowoczesne telefony, tablety i inne urządzenia przenośne w coraz większym stopniu ułatwiają życie. Rozwój zagrożeń mobilnych, m.in. wirusów i trojanów, które dotąd były kojarzone głównie z komputerami, dorównuje prędkości postępu w dziedzinie nowych technologii. Już w 201. roku szacowano, że dziennie powstaje ok. 63 tysiące nowych wirusów, trojanów oraz innego rodzaju złośliwych aplikacji. Świadomość Polaków w tym zakresie jest dość niska - tylko 15 proc. użytkowników internetu kiedykolwiek słyszało o przykładach cyberataków na komórki i inne urządzenia przenośne**. Tymczasem techniki, jakie stosują cyberprzestępcy, stają się coraz bardziej wyrafinowane.

Przykłady? Choćby metoda polegająca na przepakowaniu aplikacji. Zaledwie miesiąc temu wykryto nowy wariant konia trojańskiego DroidDream, atakującego telefony z Androidem - najpopularniejszym obecnie systemem operacyjnym na smartfony. Przestępca ściągnął „czystą” aplikację ze sklepu z oprogramowaniem Android Market, dodał do niej złośliwy kod i umieścił z powrotem jako nowszą wersję. Po instalacji program przekazywał informację o telefonie na zewnętrzny serwer, praktycznie oddając kontrolę nad nim w obce ręce. M.in. z uwagi na tego rodzaju ataki F-Secure Mobile Security 7 wyposażony został w mobilnego antywirusa, który blokuje szkodliwe programy, nie dopuszczając do ich instalacji.

Nawet bardzo czujni użytkownicy komórek mogą paść ofiarą zmodyfikowanych adresów. W małym okienku smartfona użytkownik widzi tylko początek linka, w pełni zgodny ze znanym mu i prawdziwym adresem logowania do serwisu. Nie ma świadomości, że adres został zmodyfikowany, a logując się na fałszywą stronę, naraża się na przejęcie przez cyberprzestępców zgromadzonych w telefonie danych. Pakiet Mobile Security 7 wykrywa podejrzane adresy oraz strony zawierające spam i w porę ostrzega użytkownika o zagrożeniu.

Okazuje się, że nie boimy się wirusów czy kradzieży pieniędzy w wyniku przechwycenia transakcji dokonywanej online, lecz tego, że zgromadzone w telefonie dane - zdjęcia, maile, hasła - trafią w niepowołane ręce. Obawia się tego ponad 7. proc. respondentów sondy internetowej przeprowadzonej przez F-Secure*. W przypadku zgubienia bądź kradzieży telefonu pomocny będzie moduł F-Secure Mobile Security 7, pozwalający zdalnie zablokować telefon, zlokalizować go, a w ostateczności - wyczyścić jego pamięć. Zablokowane urządzenie nie będzie działać nawet po zmianie karty SIM, co uniemożliwi przestępcom przejęcie jego zawartości. Można też zdalnie uruchomić dzwonek telefonu, nawet przy włączonym wyciszeniu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w momencie poszukiwania zaginionego telefonu.

Rodzicom przyda się zawarty w pakiecie F-Secure Mobile Security 7 moduł kontroli rodzicielskiej, przeznaczony do blokowania treści nieodpowiednich dla dzieci (m.in. przemoc, hazard, narkotyki, broń, erotyka). Kolejna przydatna rodzicom (i nie tylko) funkcja to lokalizacja telefonu. Kiedy na przykład dziecko zabłądzi w drodze ze szkoły do domu, wystarczy wysłać SMS z ustalonym wcześniej kodem bezpieczeństwa, aby otrzymać wiadomość zwrotną zawierającą informację, gdzie znajduje się telefon. Dzięki funkcji lokalizatora dziecko może też samo poinformować rodziców o miejscu swojego pobytu.

Nie wszyscy jednak mają dobre intencje, ustalając miejsce pobytu użytkownika telefonu. Odkryty kilka miesięcy temu program Tap Snake, do złudzenia przypominający popularną grę w „węża”, w rzeczywistości jest programem szpiegującym. Ofiara nie ma pojęcia, że jest śledzona, aplikacja działa bowiem w tle. Pakiet F-Secure Mobile Security 7 zabezpiecza telefon przed programami szpiegującymi, uniemożliwiając ich instalację.

Kluczowe funkcje Mobile Security 7:
• Kontrola rodzicielska
• Udostępnianie lokalizacji
• Antyzłodziej
• Ochrona przeglądania
• Antywirus
• Antyszpieg
• Firewall
• Automatyczne aktualizacje
•. Wsparcie nowych systemów - Android 2.3, platform Symbian^3, S60 3 i 5 wydanie

*Badanie przeprowadzone przez F-Secure za pomocą aplikacji SurveyGizmo w kwietniu 201. roku na 609 respondentach z całego świata, biorących udział w badaniu za pośrednictwem bloga F-Secure Safe and Savvy.

**Badanie „Świadomość odnośnie bezpieczeństwa korzystania z sieci WiFi”, F-Secure i TNS OBOP, marzec 2011. Badanie przeprowadzono na grupie 1004 respondentów powyżej 15. roku życia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)