Trwa ładowanie...

Nowy minerał z Księżyca. Może wyjaśnić, co dzieje się wewnątrz Ziemi

Zespół europejskich naukowców odkrył nowy minerał w księżycowym meteorycie. Zdaniem ekspertów może on pomóc wyjaśnić, co dzieje się materiałami w ekstremalnych warunkach, jakie panują w płaszczu Ziemi, okalającym jądro zewnętrzne planety.

Share
Pełnia Księżyca
Pełnia KsiężycaŹródło: Unsplash.com
d44td3d

Nowe odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie American Mineralogist. Jak podają naukowcy, nowoodkryty minerał księżycowy jest pierwszym tego typu, który można porównać z osadami, które uzupełniają płaszcz Ziemi za sprawą ruchów tektonicznych. Składa się on z atomów wapnia, glinu, krzemu i tlenu i został odkryty w meteorycie odnalezionym w 2014 roku na Saharze Zachodniej. 

Minerał z Księżyca badany przez Uniwersytet w Manchesterze Materiały prasowe
Minerał z Księżyca badany przez naukowców z Uniwersytetu w ManchesterzeŹródło: Materiały prasowe

Meteoryt w swoim składzie jest podobny do skał tworzących kontynenty na Ziemi. Zerodowane osady z kontynentów są przenoszone przez wiatr i rzeki do oceanów, a następnie "wtłoczone" w płaszcz Ziemi jako część gęstej skorupy oceanicznej. Na głębokości od 60 do 700 km, wysokie ciśnienie przekształca je w nowe minerały, podobne do tych odkrytych w meteorycie. 

Zdaniem badaczy nowe odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć strukturę płaszcza Ziemi oraz, jak kontynentalne minerały na nią wpływają. Dr Vera Assis Fernandes z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniła w opisie badań, że skały księżycowe, jak meteoryt odnaleziony na Saharze, doświadczają ekstremalnych warunków. To z kolei prowadzi do zmian w ich strukturze. 

d44td3d

Zauważa, że podobne warunki fizyczne oddziałują na minerały, które "wędrują" do wnętrza Ziemi. Tam przekształcają się w materiał, który nie występuje nigdzie indziej na Ziemi. Ekspertka zwraca uwagę, że zrozumienie tego procesu pomoże lepiej zrozumieć ewolucją Ziemi oraz Księżyca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44td3d

Podziel się opinią

Share
d44td3d
d44td3d
Więcej tematów