Nowy minerał z Księżyca. Może wyjaśnić, co dzieje się wewnątrz Ziemi

Strona głównaNowy minerał z Księżyca. Może wyjaśnić, co dzieje się wewnątrz Ziemi
04.11.2020 11:41
Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Zespół europejskich naukowców odkrył nowy minerał w księżycowym meteorycie. Zdaniem ekspertów może on pomóc wyjaśnić, co dzieje się materiałami w ekstremalnych warunkach, jakie panują w płaszczu Ziemi, okalającym jądro zewnętrzne planety.

Nowe odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie American Mineralogist. Jak podają naukowcy, nowoodkryty minerał księżycowy jest pierwszym tego typu, który można porównać z osadami, które uzupełniają płaszcz Ziemi za sprawą ruchów tektonicznych. Składa się on z atomów wapnia, glinu, krzemu i tlenu i został odkryty w meteorycie odnalezionym w 2014 roku na Saharze Zachodniej. 

Minerał z Księżyca badany przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Minerał z Księżyca badany przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze

Meteoryt w swoim składzie jest podobny do skał tworzących kontynenty na Ziemi. Zerodowane osady z kontynentów są przenoszone przez wiatr i rzeki do oceanów, a następnie "wtłoczone" w płaszcz Ziemi jako część gęstej skorupy oceanicznej. Na głębokości od 60 do 700 km, wysokie ciśnienie przekształca je w nowe minerały, podobne do tych odkrytych w meteorycie. 

Zdaniem badaczy nowe odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć strukturę płaszcza Ziemi oraz, jak kontynentalne minerały na nią wpływają. Dr Vera Assis Fernandes z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniła w opisie badań, że skały księżycowe, jak meteoryt odnaleziony na Saharze, doświadczają ekstremalnych warunków. To z kolei prowadzi do zmian w ich strukturze. 

Zauważa, że podobne warunki fizyczne oddziałują na minerały, które "wędrują" do wnętrza Ziemi. Tam przekształcają się w materiał, który nie występuje nigdzie indziej na Ziemi. Ekspertka zwraca uwagę, że zrozumienie tego procesu pomoże lepiej zrozumieć ewolucją Ziemi oraz Księżyca

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)