Nowy kamuflaż czeskiej armii. Żołnierze założą maskowanie MAD21

Kamuflaż MAD21 (drugi od prawej) w porównaniu z innymi maskowaniami. Po prawej amerykański MultiCam
Kamuflaż MAD21 (drugi od prawej) w porównaniu z innymi maskowaniami. Po prawej amerykański MultiCam
Źródło zdjęć: © acr.army.cz

07.02.2022 12:29, aktual.: 07.02.2022 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czeska armia zaprezentowała nowy wzór kamuflażu. Jak czytamy na stronie Czeskich Sił Zbrojnych, stosowane od ćwierć wieku maskowanie spełnia swoje zadanie, jednak ze względu na zmiany w miejscu toczenia walk, konieczna jest jego zmiana.

MAD21 to nowy kamuflaż, który stosować będzie czeskie wojsko. Zastąpi on stosowany od lat dziewięćdziesiątych wzór 95. Jak czytamy w serwisie zbiam.pl, jest to kolejna próba zmiany wzoru na umundurowaniu naszych południowych sąsiadów, lecz żadna z poprzednich się nie udała.

Zespół SIPT 2, który opracował nowy kamuflaż dla czeskiej armii, wzorował się na wykorzystywanym dotychczas maskowaniu, ale także na amerykańskim wzorze MultiCam. Nowy wzór stosowany na mundurach miał być w stu procentach uniwersalny. Dlatego zadanie było tak trudne - maskowanie miało spisywać się zarówno w lesie, jak i w klimacie pustynnym czy też w mieście.

Kamuflaż MAD21 (po lewej) w zestawieniu z innymi maskowaniami. Po prawej amerykański MultiCam
Kamuflaż MAD21 (po lewej) w zestawieniu z innymi maskowaniami. Po prawej amerykański MultiCam © acr.army.cz

W toku prac nad projektem powstały wzory NOMAD I i NOMAD II, te jednak nie spełniły oczekiwań. MAD21 był projektowany we współpracy z czeską armią, co oznacza, że w testach brali udział żołnierze, niezwiązani z pracami badawczo-rozwojowymi.

Jak donosi zbiam.pl, berneński Uniwersytet Obrony pracuje w tej chwili nad przygotowaniem dalszych testów dla kamuflażu MAD21. Konieczne ma być zbadanie jego właściwości w spektrach innych niż światło widzialne, a także uwzględnienie metodologii pomiaru barw.

Oficjalna prezentacja nowego wzoru kamuflażu dla czeskiej armii przewidywana jest na maj 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także