Nowe zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba. Zapierają dech w piersi
NASA właśnie udostępniła nowe oszałamiająco szczegółowe zdjęcia wykonane przez teleskop Jamesa Webba. Zobaczyć na nich można galaktykę Koło Wozu oddaloną od nas o ok. 500 mln lat świetlnych.
Galaktyka Koło Wozu jest niesamowitym obiektem, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych znanych galaktyk nie ma jednolitej struktury. Nie ma ona też charakterystycznego kształtu, który zwykle obserwujemy przy tego typu obiektach. Podobnie jak koło wozu lub diabelski młyn, galaktyka ma wyraźny pierścień zewnętrzny, który jest znacznie jaśniejszy.
Wcześniejsze analizy wykazały, że ta osobliwa, niezwykle skomplikowana struktura jest prawdopodobnie wynikiem gwałtownej interakcji z inną, mniejszą galaktyką: zderzenia z dużą prędkością, które spowodowało dosłowne zmarszczki materii galaktyki rozszerzające się na zewnątrz od punktu zderzenia.
Ta niezwykła struktura mogła zostać zauważona w zakresie fal podczerwonych, w których teleskop Webba wykonuje zdjęcia. Tylko dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz zaawansowanej optyki teleskop jest w stanie ominąć wszelkie "przeszkody" i dostarczyć naukowcom wyraźne i szczegółowe obrazy. A my możemy podziwiać te niesamowite obiekty w niespotykanej dotąd jakości.
Na najnowszych zdjęciach można zobaczyć w oddali także inne galaktyki. NASA podkreśla, że jakość odwzorowania szczegółów przez instrumenty pomiarowe jest najwyższa, na jaką pozwalają prawa fizyki.
Przypominamy, że kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zastąpił Kosmiczny Teleskop Hubble’a i umożliwia po raz pierwszy obserwację kosmosu w podczerwieni. Do jego najważniejszych celów należą obserwacja gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu oraz badanie i ewolucja systemów gwiazd, układów planetarnych oraz galaktyk.
Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski