Nowe zdjęcia Saturna. Nigdy nie były tak dokładne
Zaćmienie Księżyca to nie jedyne zjawisko, które ostatnio odbyło się na naszym niebie. Opozycja miała miejsce też w przypadku Marsa i Saturna. Bliskość planet postanowili wykorzystać pracownicy NASA, robiąc wyjątkowe zdjęcia gazowemu olbrzymowi.
29.07.2018 | aktual.: 29.07.2018 16:29
Opozycja Marsa miała miejsce 27 lipca natomiast w przypadku Saturna wydarzyło się to miesiąc wcześniej. W trakcie opozycji planeta znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dodatkowo wszystkie trzy ciała są ustawione w jednej linii.
Przy pomocy teleskopu Hubble’a udało się naukowcom zrobić wyjątkowe obrazy. Zdjęcie Saturna zostało wykonane 6 czerwca, kiedy planeta znajdowała się 1,4 miliarda kilometrów od Ziemi.
Fotografia jest bardzo szczegółowa, można zaobserwować system pierścieni Saturna. Zbudowany jest on z cząstek lodu i skał. Tak dobrze wyeksponowane szczegóły pierścienia są wynikiem praktycznie największego nachylenia systemu względem Ziemi. Co pewnie cieszy astronomów, ponieważ co ok. 15 lat pierścienie ustawiają się pod takim kątem, że przestają być widoczne z Ziemi.
W obszarach polarnych planety widać jak rozpada się wielka burza, która była wynikiem rozgrzanej atmosfery wywołanej aktywnością Słońca. Jest to uwarunkowane 27- stopniowym przechyłem osi planety. Latem na półkuli północnej ta aktywność jest dużo większa niż w pozostałym okresie.
W szerszej perspektywie możemy zaobserwować 6 z 62 księżyców Saturna (Dione, Enceladus, Tetyda, Janus, Epimeteusz, Mimas). Najmniejszy z prezentowanych to Epimateusz, który po raz pierwszy został sfotografowany przez sondę Voyager 1, która przeleciała przez system Saturna 12 listopada 1980 roku. Poniżej zdjęcie bieguna południowego Księżyca wykonane przez sondę Cassini, 2 grudnia 2007 roku.
Prezentowany portret Saturna jest pierwszym obrazem planety zrobionym w ramach projektu "Outer Planet Atmospheres Legacy" (OPAL). OPAL pomaga naukowcom w zrozumieniu dynamiki atmosfery i ewolucji planet gazowych naszego giganta.
źródło: NASA