Nowe technologie odbiorą pracę 5 milionom ludzi

Nowe technologie odbiorą pracę 5 milionom ludzi21.01.2016 17:26
Nowe technologie odbiorą pracę 5 milionom ludzi
Źródło zdjęć: © chip.pl

Według raportu przedstawionego przez Światowe Forum Ekonomiczne, postęp technologiczny sprawi, że do 2020 roku rynek pracy skurczy się o kolejne 5 milionów stanowisk.

Za sprawą postępu w automatyzacji i rozwojem badań nad sztuczną inteligencją, rynek pracy jeśli chodzi o 15 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie może skurczyć się o 7,1 miliona stanowisk. Spadek ten będzie częściowo zamortyzowany przez 2,1 miliona nowych stanowisk, które powstaną dzięki wprowadzeniu nowych technologii - to jednak nadal daje nam 5 milionów "na minusie".

Prognoza Światowego Forum Ekonomicznego zakłada, że nowe miejsca pracy powstaną dla specjalistów z szeroko pojętych dziedzin komputerowych, architektów i inżynierów - osoby mniej wykwalifikowane mogą znaleźć się w bardzo nieciekawej sytuacji po utracie obecnej pracy.

ŚFE używa nawet terminu "czwarta rewolucja przemysłowa" - biorąc pod uwagę, że raport wskazuje na rosnącą popularność takich technologii jak druk 3D, biotechnologia, sztuczna inteligencja, big data, nanotechnologie i robotyka, trudno kwestionować takie nazewnictwo. W raporcie znajdziemy też tezę, że 65 proc. dzieci, które właśnie rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung Galaxy S7 z Exynosem 8890: znamy specyfikację

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)