Nowe technologie odbiorą pracę 5 milionom ludzi

Nowe technologie odbiorą pracę 5 milionom ludzi
Źródło zdjęć: © chip.pl

21.01.2016 17:26, aktual.: 22.01.2016 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według raportu przedstawionego przez Światowe Forum Ekonomiczne, postęp technologiczny sprawi, że do 2020 roku rynek pracy skurczy się o kolejne 5 milionów stanowisk.

Za sprawą postępu w automatyzacji i rozwojem badań nad sztuczną inteligencją, rynek pracy jeśli chodzi o 15 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie może skurczyć się o 7,1 miliona stanowisk. Spadek ten będzie częściowo zamortyzowany przez 2,1 miliona nowych stanowisk, które powstaną dzięki wprowadzeniu nowych technologii - to jednak nadal daje nam 5 milionów "na minusie".

Prognoza Światowego Forum Ekonomicznego zakłada, że nowe miejsca pracy powstaną dla specjalistów z szeroko pojętych dziedzin komputerowych, architektów i inżynierów - osoby mniej wykwalifikowane mogą znaleźć się w bardzo nieciekawej sytuacji po utracie obecnej pracy.

ŚFE używa nawet terminu "czwarta rewolucja przemysłowa" - biorąc pod uwagę, że raport wskazuje na rosnącą popularność takich technologii jak druk 3D, biotechnologia, sztuczna inteligencja, big data, nanotechnologie i robotyka, trudno kwestionować takie nazewnictwo. W raporcie znajdziemy też tezę, że 65 proc. dzieci, które właśnie rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung Galaxy S7 z Exynosem 8890: znamy specyfikację

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)