Nowe samoloty w polskich siłach powietrznych

Nowe samoloty w polskich siłach powietrznych15.11.2016 15:27
Nowe samoloty w polskich siłach powietrznych
Źródło zdjęć: © Leonardo Aircraft

Do Dęblina przyleciały dwa nowe samoloty szkolne M-346 Master. Są to pierwsze z ośmiu maszyn, które trafią do szkoły lotniczej w Dęblinie do końca 2017 roku. Będą się na nich szkolić m.in. przyszli piloci polskich F-16.

Pierwsze dwa samoloty M-346 Master wylądowały na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie 14 listopada. Nowe samoloty zostały przyjęte w asyście samolotów Iskra. Teraz M-346 będą sprawdzone pod względem zgodności z wymogami, a następnie rozpocznie się na nich szkolenie pilotów.

film dzięki uprzejmości: Grzegorz Zarzycki - EPRA Spotters

M-346 Master służą w siłach powietrznych Włoch, Singapuru, Izreala i już za chwilę Polski. Potencjalnymi użytkownikami tej maszyny są Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Polsce M-346 zastąpią samoloty Iskra i będą służyły do szkolenia pilotów F-16 i MiG-29.

film dzięki uprzejmości: EPDE Spotters

M-346 jest dwusilnikowym samolotem szkoleniowym, który może też kwalifikować się do operacji szturmowych. M-346 pierwotnie powstawał jako Jak-130 we współpracy rosyjskim biurem projektowym Jakowlewa. Ta kooperacja zakończyła się w 2000 roku. Włoska firma Alenia Aermacchi wykorzystała dotychczasowy dorobek i zbudowała samolot M-346.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)