Nowe pojazdy dla Wojska Polskiego. Szef MON zatwierdził umowy
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził 3 nowe umowy na opracowanie i dostarczenie Siłom Zbrojnym RP nowych pojazdów. Dotyczą one opracowania Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty (CBWP), nowego Kołowego Transportera Opancerzonego w wersji bojowej, a także dostawy najnowszych Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych.
Polska armia wzbogaci się o nowe pojazdy. Błaszczak w poniedziałek, 14 sierpnia podpisał stosowne umowy. Pierwsza z nich dotyczy opracowania Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty (CBWP). Z informacji udostępnionych przez MON wynika, że głównym zadaniem tej konstrukcji będzie bezpośrednia współpraca z czołgami, a wojsko pozyska aż 700 sztuk CBWP.
Wojsko Polskie zyska nowe pojazdy
Pojazd ma bazować na elementach haubicy samobieżnej Krab oraz haubicy K9, czyli polskich i południowokoreańskich rozwiązaniach, cieszących się sporym uznaniem. Te pierwsze przeszły nawet chrzest bojowy na polu walki w Ukrainie, gdzie udowodniły swoją przydatność i skuteczność podczas walki. MON zapowiada, że CBWP zostaną uzbrojone w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW.
Druga z umów przewiduje opracowanie Nowego Kołowego Transportera Opancerzonego w wersji bojowej. Ma on uzupełnić, a w późniejszym czasie zastąpić transportery Rosomak, czyli rozwiązanie, które jest obecne w naszej armii od ok. 20 lat. Warto przypomnieć, że Rosomaki są produkowane od 2003 r. przez rodzimy przemysł zbrojeniowy na licencji w oparciu o konstrukcję fińskiej firmy Patria AMV XC-360P.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić zegarek Amazfit Cheetah Pro?
Szef MON zaznaczył, że "rotacja sprzętu jest w tym przypadku procesem naturalnym". Dodał też, że podpisanie nowej umowy "pozwoli Siłom Zbrojnym na płynne unowocześnienie posiadanego sprzętu bez spadku wartości bojowej jednostek". Trzecia z umów, które 14 sierpnia podpisał Mariusz Błaszczak dotyczy pozyskania ok. 400 Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych dla pododdziałów rozpoznania w wojskach pancerno-zmechanizowanych. Serwis Dziennik.pl podaje, że ten sprzęt dostarczy "Kia Special Vehicle, czyli militarna część koreańskiego koncernu za pośrednictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ)".
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski