Nowe doniesienia o Ziemi. Jej wnętrze jest inne, niż myślimy

Nowe doniesienia o Ziemi. Jej wnętrze jest inne, niż myślimy
Źródło zdjęć: © NASA
Grzegorz Burtan

23.10.2018 15:10, aktual.: 23.10.2018 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jądro Ziemi kojarzy nam się z płynną masą, która znajduje się wiele kilometrów pod powierzchnią naszej planety. Jednak to przekonanie jest błędne. Tak wynika z ostatnich badań.

Eksperyment przeprowadzono na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Zespół profesora Hrvoje Tkalčića i dra Thanh-Son Phạm jest pewny, że ma dowód na to, że wnętrze ziemi nie jest w stanie płynnym, ale stałym.

Wnioski płyną oczywiście z przeprowadzonego przez naukowców eksperymentu. W jego ramach postanowiono sprawdzić, czy wewnętrzny rdzeń, najgłębsza część Ziemi, jest rzeczywiście stały, jak zakładano. W tym celu postanowiono sprawdzić, czy występują tam "Fale J", które podróżują tylko przez stałe obiekty.

Okazało się, że nie tylko wnętrze jest stałe, ale i bardziej miękkie niż wcześniej zakładano. Według badaczy, jeśli wyniki zostaną potwierdzone w dalszych badaniach, wewnętrzny rdzeń dzieli pewne właściwości pod względem plastyczności ze złotem czy platyną. Dla australijskich uczonych jest też czymś w rodzaju kapsuły czasu. Lepsze zrozumienie tego elementu i jego składowych pozwoli nie tylko na lepsze poznanie procesu formowania się Ziemi, ale i tego jak się zmieniała w przeciągu ponad czterech miliardów lat.

"Zrozumienie rdzenia Ziemi ma bezpośredni wpływ na generowanie i utrzymanie pola geomagnetycznego, bez którego życie na powierzchni Ziemi byłoby niemożliwe" – podkreślił proc. Tkalčić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (360)