Nowa metoda pozyskiwania szczepionek. Naukowcy użyli liści tytoniu

To prawdziwy przełom w produkcji szczepionek. Naukowcom udało się stworzyć metodę pozyskiwania szczepionek z liści. Ten sposób ma sprawić, że ich tworzenie będzie tanie, szybie i łatwe.

Nowa metoda pozyskiwania szczepionek. Naukowcy użyli liści tytoniu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Grzegorz Burtan

Zespół badaczy z Centrum Johna Innesa z Norfolk postanowił znaleźć nową metodę ochrony ludzi przed polio. W jaki sposób? Naukowcy "włamali się" do metabolizmu rośliny tytoniu. Najpierw stworzyli dla niej nowe instrukcje, później wszczepili jej kod genetyczny zewnętrznej powierzchni wirusa polio, wzmocnionego dodatkowy bakteriami, które zazwyczaj infekują daną roślinę. W efekcie zarażona roślina zaczęła produkować cząsteczki podobne do wirusa polio.

Później badacze pobrali zainfekowane liście, zblendowali je i wyekstrachowali szczepionkę na polio. Efekt przekroczył ich oczekiwania. Testy na zwierzętach przebiegły pozytywnie, a analiza 3D wykazała, że struktura cząsteczek jest niemal identyczna do tych w wirusie. Z jedną, zasadniczą różnicą.

Szczepionka zawiera wszystkie niezbędne elementy do "wytrenowania" układu odpornościowego, nie posiada jednak cząsteczek, które mogłyby spowodować infekcję. Obecnie szczepionki produkuje się na bazie samego wirusa, przez co mogą posiadać pewne niebezpieczne elementy. Nowa metoda pozwala na zaszczepienie organizmu bez żadnego ryzyka.

Nowa metoda tworzenia szczepionek jest też bardzo obiecująca dlatego, że można wykorzystać ją przy tworzeniu szczepionek na inne choroby, jak wirus Zika, a nawet na Ebolę. Metoda jest również tania, ponieważ rośliny potrzebują tylko nawozu, słońca oraz wody. Dzięki temu można zminimalizować koszty produkcji szczepionki.

Teraz konieczne jest zoptymalizowanie ekspresji genetycznej zmodyfikowanych roślin oraz rozpoczęcie testów klinicznych, czytamy w serwisie BBC. Jeśli przebiegną poprawnie, może dojść do przełomu w tworzeniu szczepionek. Chociaż polio nie jest już takim zagrożeniem jak kiedyś, ogniska choroby dalej pojawiają się na świecie. Dzięki nowej metodzie, możliwe będzie jej całkowite wyeliminowanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)