Nowa broń Rosjan. Już zmierza do Ukrainy?
Rosjanie najprawdopodobniej wysyłają na front nowy moździerz samobieżny 2S42 Lotos – podaje portal Army Recognition, powołując się na nagranie transportu wspomnianej broni w Rosji. Wyjaśniamy możliwości tego produkowanego od niedawna sprzętu.
"Najnowsze działo samobieżne 2S42 Lotos otrzymało osłony kratowe i gdzieś jedzie. Oczywiście, że nie na wystawę" – czytamy na profilu Btvt.info w Telegramie. Transport broni należącej do Federacji Rosyjskiej został dostrzeżony w nieokreślonym w miejscu w Rosji – tamtejsza armia nie informuje o wysłaniu na front Lotosa, jednak wyposażenie działa w kraty zabezpieczające przed atakami z góry (przy użyciu dronów) z dużym prawdopodobieństwem może oznaczać, że wóz wkrótce trafi do walk.
Wysłanie Lotosa na front zbiega się w czasie z zapowiadaną przez wielu ekspertów masową mobilizacją Rosjan. Armia agresora może wkrótce zaatakować licznymi maszynami, które wojsko przez lata zgromadziło w magazynach.
Jednymi z takich wozów są transportery opancerzone z rodziny BTR, których Rosja ma na stanie kilka tysięcy. Co również istotne i należy podkreślić w kontekście planów dotyczących silnego uderzenia w Ukrainę – Rosjanie w ostatnim czasie zdołali znacznie zintensyfikować ataki rakietowe. W świetle ostatnich wydarzeń wóz 2S42 Lotos wydaje się więc być jednym ze sprzętów, który wkrótce może trafić do walk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
2S42 Lotos dostrzeżony w transporcie
Poza wspomnianym szczegółem, który może świadczyć o planach wdrożenia Lotosa do walk, czyli zamontowanej klatce antydronowej, moździerz 2S42 zasługuje na uwagę również ze względu na fakt, iż jest to jeden z najnowszych sprzętów w armii rosyjskiej. Jednocześnie Ukraińcy nie publikowali przez ostatnie dwa lata wojny zdjęć i filmów potwierdzających jego obecność na froncie, w związku z czym widoczny na nagraniu poniżej wóz może być jednym z pierwszych, który pojawi się w Ukrainie.
Projekt 2S42 Lotos po raz pierwszy został ujawniony podczas forum wojskowego Armia-2017, jego prototyp pokazano natomiast w 2019 r. Testy broni rozpoczęto zaś w sierpniu 2023 r. – wyjaśnia Army Recognition. Po rygorystycznych próbach na lądzie i w wodzie inżynierowie mieli jeszcze sporo pracy do wykonania, bowiem w trakcie testów zidentyfikowano problemy z elektroniką pokładową, systemem ładowania i podwoziem. Wiele modyfikacji podejmowano na podstawie doświadczeń z wojny w Ukrainie.
Za napęd tego wozu odpowiada dieslowski silnik 2W-06-2 o mocy 450 KM, który ma rozpędzać konstrukcję do prędkości 70 km/h. Pełen zbiornik paliwa gwarantuje z kolei ok. 500 km zasięgu. Uzbrojenie Lotosa to natomiast moździerz 2A80-1 kal. 120 mm (o zasięgu ognia ponad 13 km) oraz karabin maszynowy kal. 7,62 mm.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski