Notebook Dell Inspiron 1564 - test

Notebook Dell Inspiron 1564 - test

Notebook Dell Inspiron 1564 - test
Źródło zdjęć: © via chip.pl
23.02.2011 16:43

Dell Inspiron 1564 to 15,6-calowy model notebooka do uniwersalnego zastosowania. Jest to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do użytku domowego ale z racji pełnowymiarowej klawiatury również sprawdzi się jako maszyna do pracy biurowej.

Obraz
© Dell Inspiron 1564 (fot. via chip.pl)
Obraz
© Wydajność w 3DMark Vantage nie jest najlepsza przez raczej słaby układ graficzny ATI Mobility (fot. via chip.pl)

Sercem testowanego modelu jest dwurdzeniową jednostka Intel Core i5-540M, która pracuje nominalnie z zegarem 2,5. GHz, a dzięki funkcji Turbo Bost może ona być podniesiona nawet do 3,06 GHz. Procesor obsługuje technologię Intel Hyper-Threading co pozwala mu przeprowadzać obliczenia w czterech wątkach jednocześnie. W komputerze zainstalowano 4 GB pamięci DDR3 1066 MHz, której możemy zainstalować maksymalnie do 8 GB.

Obraz
© Wydajność w grach jest wyraźnie słabsza od konfiguracji dla graczy. (fot. via chip.pl)

Dell Inspiron 1564. wyposażony jest w 15,6-calowy, błyszczący ekran z matrycą o standardowej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Obraz generowany jest przez dyskretny układ graficzny ATI Mobility Radeon HD 4330. Niestety nie jest to demon wydajności i raczej typowym układom dla graczy znacząco ustępuje.

Obraz
© Ogólna wydajność w stosunku do konkurencji w tym segmencie jest wysoka dzięki wydajnemu procesorowi (fot. via chip.pl)

Komputer ma wbudowane trzy porty USB USB 2.0. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu dostępne jest złącze D-Sub oraz HDMI. Testowany model wyposażony został w tradycyjny ale szybki dysk twardy 7200 obr./min. i pojemności 320 GB.

Obraz
© Ponad trzy i pół godziny czasu odtwarzania filmu DVD to bardzo przyzwoity wynik jak na duży i wydajny (fot. via chip.pl)

Do zasilania komputera zastosowano akumulator o podwyższonej pojemności 810. mAh, który pozwala na ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu DVD oraz prawie sześć godzin pracy w trybie oszczędzania energii. Niestety przez to komputer jest dość wysoki (5,7 cm) i ciężki (2,7 kg).

Obraz
© Prawie sześć godzin bez zasilania to dobry wynik (fot. via chip.pl)

Testowany Dell Inspiron 156. okazał się dość głośny. Podczas pełnego obciążenia procesora, poziom generowanego hałasu wynosił 33,9 dB (A).

Obraz
© Dell Inspiron 15640 jest dość głośny (fot. via chip.pl)

Na pochwałę zasługują dobrej jakości głośniki, które wydają dźwięki znacznie czystsze i soczystsze od przeciętnego notebookowego systemu nagłaśniającego.

Podsumowanie

Solidny i wydajny notebook do uniwersalnego zastosowania. Jego zaleta to dobra jakość wykonania oraz wydajny procesor. Dużym plusem są dobrej jakości głośniki. Do nieporozumień można zaliczyć jedynie użycie w testowanym modelu karty sieciowej LAN 10. Mb/s oraz WiFi standardu G.

Karol Kulas

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)