Norwegian. Dreamliner, który lądował awaryjnie we Włoszech, to tylko część problemów Boeinga

Norwegian. Dreamliner, który lądował awaryjnie we Włoszech, to tylko część problemów Boeinga

Norwegian. Dreamliner, który lądował awaryjnie we Włoszech, to tylko część problemów Boeinga
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | RHL Images
Bolesław Breczko
12.08.2019 14:53, aktualizacja: 12.08.2019 18:00

Boeing 787 Dreamliner w barwach Norwegian lądował 10 sierpnia awaryjnie z rozsypującym się silnikiem. Fragmenty spadły na domy i samochody mieszkańców włoskiego miasta Flumicino. To nie jedyny problem, jaki ze swoimi samolotami ma obecnie Boeing.

Lot nr DY7115 z włoskiego Fiumicino do Los Angeles musiał zawrócić ze względu na "awarię silnika", jak określił to przewoźnik w oficjalnej wiadomości po awaryjnym lądowaniu.

Linie Norwegian są jednymi z linii, które mają w swojej flocie samoloty Dreamliner z silnikami Rolls-Royce Trent 1000, w których mogą występować problemy. Innymi liniami jest polski LOT. Według portalu Simple Flying w lecącym z Włoch Dreamlinerze Norwegian był właśnie ten silnik. Nie wiadomo jednak, co było przyczyną usterki.

Według producenta silników, firmy Rolls-Royce, problem z silnikami Trent 1000 może dotyczyć nawet 300 samolotów. Do czerwca 2019 aż 44 samoloty musiały zostać uziemione i przejść naprawę. Producent ocenia, że do końca roku uda się obniżyć tę liczbę poniżej 10.

Usterka w silniku Trent 1000 objawia się mikropęknięciami łopat turbiny. Jest ona spowodowana szybszym zużywaniem się tych części, niż założył to producent.

Jedną z najbardziej dotkniętych linii lotniczych przez ten problem był polski LOT. Aż 9 z 12 Dreamlinerów zostało uziemionych przez problemy z silnikiem Trent 1000.

Inne uziemione samoloty Boeinga (z których też korzysta LOT), to 737 MAX 8. Błąd w oprogramowaniu tych maszyn doprowadził do dwóch katastrof. W maju 2019 linie lotnicze i organy je nadzorująceuziemiły samoloty 737 MAX 8. Maszyn, które wymagają naprawy jest tak dużo, że w siedzibie Boeinga w Seattle zaczęto ustawiać je na parkingu dla pracowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)