Nokia poprowadzi projekt sieci bezprzewodowej 6G dla Unii Europejskiej

Nokia poprowadzi projekt sieci bezprzewodowej 6G dla Unii Europejskiej

Szef Nokii Pekka Lundmark.
Szef Nokii Pekka Lundmark.
Źródło zdjęć: © Getty Images
07.12.2020 16:29, aktualizacja: 02.03.2022 18:31

Nokia Oyj przewodzi grupie firm i uniwersytetów w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu o nazwie Hexa-X. Ma on pomóc w uruchomieniu nowej generacji technologii komórkowej, którą określono 6G – donosi agencja Bloomberg.

W skład grupy wchodzą: Ericsson AB, operatorzy telefonii komórkowej Orange SA i Telefonica SA oraz firmy technologiczne, takie jak Intel Corp. i Siemens AG. Dodatkowo dołączyły do nich Uniwersytet w Oulu i Uniwersytet w Pizie

Zaawansowana łączność

Jak pisze Bloomberg, podczas gdy wdrażanie sieci 5G jest jeszcze w powijakach, a 100 operatorów na całym świecie oferuje takie usługi na ograniczonych obszarach, przygotowania do rozwoju sieci 6G rozpoczynają się już w kilku regionach na całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych działa w tej kwestii Next G Alliance i O-RAN Alliance. Chiński rząd również finansuje grupę rozwojową 6G.

Technologia 6G ma używać fal o super wysokiej częstotliwości i zapewnić zaawansowaną łączność, która będzie umożliwiała nawet połączenie się z technologią w ludzkim organizmie i mózgu oraz holograficzne obrazowanie w czasie rzeczywistym. A to wszystko już od 2030 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)