"Nocna straż" Rembrandta odświeżana. Dzieło sztuki na czas remontu... w klatce

"Nocna straż" Rembrandta odświeżana. Dzieło sztuki na czas remontu... w klatce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

09.07.2019 12:32, aktual.: 09.07.2019 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedno z najważniejszych dzieł na świecie jest odnawiane. Holenderskie muzeum nie zamierza jednak ukrywać obrazu. Wręcz przeciwnie - jeszcze więcej osób może na niego spojrzeć. Choćby z daleka.

"Straż nocna" - czyli "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha" - to jeden z najsłynniejszych i najbardziej wartościowych obrazów na świecie. Ma prawie 4 metry wysokości i 4,5 metra szerokości, a waży aż 337 kilogramów. Już jakiś czas temu zapowiedziano renowację tego dzieła sztuki. w końcu ruszyły. Cały proces można śledzić na żywo.

Obraz cały czas wystawiony jest w amsterdamskim Rijksmuseum. Chroni go jednak szklana "klatka", w której pracują konserwatorzy. Odwiedzający muzeum mogą dzięki temu obserwować ich działania.

Obraz
© Materiały prasowe
Obraz
© Materiały prasowe

Materiały relacjonujące renowację śledzić można też w sieci: na stronie muzeum lub też youtube'owym kanale placówki. Już można obejrzeć filmik z początku prac.

Jak poinformowało amsterdamskie muzeum, to największa renowacja w historii dzieła Rembrandta. Ma potrwać około roku i pochłonie 3 mln euro. Dzięki przeprowadzonym pracom uda się znaleźć najlepszy sposób na to, jak powinno się najskuteczniej odświeżać dzieło, aby mogły podziwiać go kolejne pokolenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)