Nigdy nie susz rąk w ten sposób. Suszarki elektryczne to wylęgarnia bakterii

Nigdy nie susz rąk w ten sposób. Suszarki elektryczne to wylęgarnia bakterii

Nigdy nie susz rąk w ten sposób. Suszarki elektryczne to wylęgarnia bakterii
Źródło zdjęć: © Leeds University
Arkadiusz Stando
13.03.2019 15:14, aktualizacja: 13.03.2019 15:53

Badania naukowe wykazały, że suszarki elektryczne bezdotykowe do rąk znacznie zwiększają ryzyko wszelkich infekcji. Nie tylko wydmuchują bakterie na pobliskie powierzchnie. Ten sposób czyszczenia rąk w ogóle nie jest skuteczny.

Na wstępie zaznaczamy, że temat nie jest niczym nowym, ale spora część społeczeństwa nadal o tym nie wie. Już w 2014 roku badania prowadzone na Uniwersytecie w Leeds ujawniły przerażające dane. Dosłownie. Suszarki do rąk, takie jak na obrazku powyżej, wcale nie pomagają pozbyć się bakterii..

Elektryczne suszarki do rąk nie zabijają bakterii

Suszenie rąk w suszarkach pozostawia na dłoniach nawet 27 razy więcej bakterii niż w przypadku skorzystania z ręcznika toaletowego. Według badań naukowców, suszarki do rąk (kieszeniowe) pozostawiają 71 CFU bakterii, suszarki klasyczne blisko 16 CFU, a ręczniki papierowe zaledwie 3 CFU. Tym samym, jeśli korzystasz z tego urządzenia, 71 procent zarazków znajdujących się na twoich dłoniach nie zostaje zabite.

Kolejnym elementem zagrożenia jest to, że w przypadku korzystania z suszarek kieszeniowych możemy przypadkiem dotknąć ich powierzchni. A ona jest pełna bakterii, które wcześniej pozostawiły tutaj inne korzystające z niej osoby. Podczas jednego z badań wykazano także, że aby dokładnie wyczyścić dłonie w suszarce kieszeniowej, należy suszyć je przez co najmniej 30 sekund. Większość z nas z pewnością tak nie robi.

Kieszeniowe suszarki rozprowadzają także bakterie po całym pomieszczeniu. Zupełnie nieświadomie możemy doprowadzić innego człowieka do groźnej infekcji, lub sami "złapać" wirusa. Eksperci z Leeds mówią jasno: "Zawsze, jeśli tylko możesz, korzystaj z ręczników papierowych, nie suszarek".

Eksperci zakazują używania suszarek w szpitalach

W ubiegłym roku eksperci z Leeds po raz kolejny poruszyli temat suszarek do rąk. W wielu krajach świata nadal stosuje się te urządzenia nawet w szpitalach. Francuzi powoli regulują ich użycie w obiektach medycznych, Brytyjczycy podobnie. Natomiast w Stanach Zjednoczonych nadal nie ma żadnych regulacji na ten temat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)