ycipk-2wvuaq

Bakteria poświęca się, aby zabić antybiotyk. Niepokojące odkrycie naukowców

Bakterie to bardzo przebiegłe mikroorganizmy. Na różne sposoby starają się pokonać antybiotyki. Ewoluują i przybierają różne formy, aby tylko dopiąć swego. Naukowcy odkryli, jak komórki bakterii separują antybiotyk, aby pozostałe mogły się spokojnie rozwijać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakterie otaczały antybiotyk, aby "zmniejszyć straty"
Bakterie otaczały antybiotyk, aby "zmniejszyć straty" (Beatrice Trinidad)
ycipk-2wvuaq

Naukowcy z Princeton oraz California State University-Northridge (CSUN) ogłosili odkrycie nowej metody na przetrwanie bakterii. Polega ona na... poświęcaniu się. Pałeczki działają jak kamikadze, wchłaniając jak największe ilości antybiotyku, a tym samym umożliwiając sąsiednim komórkom bakterii przetrwanie.

Obserwując zachowanie bakterii, naukowcy stworzyli zmodyfikowaną, zieloną, fluorescencyjną wersję antybiotyku będącego przedmiotem zainteresowania, cząsteczkę peptydu znaną jako LL37. Jest ona wytwarzana w ludzkim organizmie i ma częsty kontakt z bakteriami. Pojawia się na skórze człowieka, drogach oddechowych i innych narządach, które są narażone na częsty kontakt z bakteriami ze świata zewnętrznego.

ycipk-2wvuaq

Następnie naukowcy śledzili ruch cząsteczek. Udało się zaobserwować, jak antybiotyk gromadził się w centrum umierających komórek. Badanie pomogło zrozumieć jedynie fenomen tego, jak bakterie walczą z antybiotykami, ale pozostaje jeszcze sporo pytań.

"Model dostarczył fizyczne wyjaśnienie, jak to działa" - powiedział Andrej Košmrlj, naukowiec prowadzący badania. Pomimo tego, co udało się zrozumieć, naukowcy będą sprawdzać co dzieje się na poziomie molekularnym. Jak twierdzą naukowcy "Badania otwierają drzwi do wielu pytań, których nigdy wcześniej nie zadawaliśmy. Być może odkryliśmy proces, który miał ogromny wpływ na ewolucję bakterii."

Zobacz także: Pozwał rodziców za narodziny. Antynataliści uważają życie za klątwę

Źródło: Phys.org

ycipk-2wvuaq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2wvuaq

ycipk-2wvuaq
ycipk-2wvuaq