Sezon na kleszcze już się rozpoczął. Wysyp w kilku częściach Polski

Sezon na kleszcze już się rozpoczął. Wysyp w kilku częściach Polski
Źródło zdjęć: © 123RF
Arkadiusz Stando

27.02.2019 15:57, aktual.: 27.02.2019 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele lokalnych mediów donosi o pierwszych przypadkach ukąszeń przez kleszcze. Wygląda na to, że sezon kleszczowy rozpoczyna się wyjątkowo wcześnie w tym roku. A to może niepokoić.

Liczba zachorowań na boreliozę dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Kleszczom żyje się coraz lepiej w Polsce. Według raportu Państwowego Zakładu Higieny, w 1998 roku zanotowano zaledwie 784 przypadki zachorowań na chorobę roznoszoną przez kleszcze. Natomiast w roku 2017 było ich już 21516. Mamy prawo do niepokoju.

Zazwyczaj sezon kleszczowy rozpoczynał się pod koniec pierwszego lub w drugim tygodniu marca. Tymczasem w mediach lokalnych można znaleźć już co najmniej kilka artykułów alarmujących o zagrożeniu. Już w tym tygodniu pojawił się wysyp kleszczy w województwie Warmińsko-Mazurskim. Ale podobne wieści słyszymy także z okolic Warszawy, Poznania czy województwa Świętokrzyskiego.

Sezon na kleszcze rozpoczęty

Aby obudzić się do życia, kleszczom wystarczy temperatura na poziomie 4-5 stopni Celsjusza. W ostatnich dniach temperatury na terenie Polski znacznie przekraczają tą liczbę. Słupki sięgają nawet 10 stopni na termometrach. A co za tym idzie, kleszcze mają już idealne warunki do rozwoju. I zaczynają atakować.

Kleszcze nadal będą zarażać. Medycyna jest bezsilna, a człowiek robi wszystko, aby pomóc tym pajęczakom w rozwoju. "Niby jak?" - zapytacie. Wielu z nas nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest globalne ocieplenie. Jednym z jego efektów jest właśnie wzrost populacji kleszczy. Dzięki wzrostowi średniej temperatury rocznej, tym niebezpiecznym pajęczakom żyje się u nas lepiej.

Co roku w Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków boreliozy. W tym może paść kolejny rekord. Winne temu są przede wszystkim kleszcze, których jest coraz więcej w polskich lasach. Czy da się je wytępić? Więcej dowiesz się z naszego wywiadu z Dr Ewą Mierzejewską, z Wydziału Parazytologii UW.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Przede wszystkim pomoże nam zdrowy rozsądek. Jeśli nie musimy, to nie wchodźmy w gęste, porośnięte wysoką trawą zarośla. To idealne miejsce dla rozwoju kleszczy. Jeśli już musimy, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie ciała, grubym i najlepiej szczelnym ubraniem. Zawsze delikatnie wytrzepmy ubranie, aby nie przynieść niechcianego gościa do domu.

Czy wyjmować kleszcza samodzielnie? Tak, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. To bardzo ważne, lekarze podkreślają że należy go uchwycić pęsetą delikatnie, przy samej skórze i wyciągnąć jednym zdecydowanym pociągnięciem. Nigdy nim nie obracać. Po wyjęciu pajęczaka, należy natychmiast zdezynfekować miejsce ukąszenia. W razie wątpliwości zerknij do naszego poradnika: Jak wyjmować kleszcza?

Kleszcze jest bardzo trudno zauważyć. Najlepiej uzmysłowi wam to zdjęcie poniżej. Spróbujcie znaleźć na nim pięć pajęczaków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)