Niezwykły bilbord reklamowy. Nie zgadniesz z czego został stworzony

Z daleka wygląda niczym standardowy, wielkoformatowy plakat, jakich pełno na bilbordach i słupach reklamowych. Bliższe spojrzenie ujawnia jednak jego tajemnicę: jest stworzony w całości z dyskietek. Tak na swym Forum Technologicznym reklamowała się firma Dell.

Niezwykły bilbord reklamowy. Nie zgadniesz z czego został stworzony
Źródło zdjęć: © WP.PL | Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak

Forum Technologiczne Dell to coroczna impreza dla partnerów biznesowych firmy Dell i ekspertów wykorzystujących sprzęt rzeczonej marki. Producent prezentuje najświeższe rozwiązania dla biznesu, podczas gdy szereg specjalistów bierze udział w wykładach i panelach dyskusyjnych, omawiając kwestie takie jak cyberbezpieczeństwo czy organizacja sieci.

W tym roku impreza odbyła się 10 października w warszawskim Global Expo.

Bilbord z dyskietek

Gości powitał właśnie bilbord wykonany z dyskietek, a dokładniej rzecz ujmując - z 693 3,5-calowych dyskietek HD o pojemności 1,44 MB każda. Jak łatwo zauważyć, daje to sumaryczną pojemność na poziomie 997,92 MB. A to z kolei unaocznia postęp, jaki dokonał się na rynku przenoszenia i magazynowania danych.

Dzisiejsze pendrive'y, niewiele większe od paznokcia, potrafią pomieścić kilkadziesiąt razy więcej. Jednocześnie, zgodnie z badaniami firmy Dell, w 2018 roku statystyczny użytkownik smartfona zużywał dziennie 1126,4 MB danych, strumieniując filmy, przesyłając zdjęcia czy przeglądając internet.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbaniak

Aby zapisać to wszystko na 3,5-calowych dyskietkach potrzebowałby nie 693, lecz aż 783 sztuki. Tymczasem Windows 3.1, pierwszy okienkowy system Microsoftu wydany w języku polskim, był dystrybuowany na zaledwie 14 dyskietkach.

Skrócona historia dyskietki

Pierwsze dyskietki pojawiły się na początku lat 70. XX wieku. Miały 8 cali i były pozbawione obudowy, a przechowywać należało je w kopertach. Zasada działania do końca pozostała jednak niezmienna.

Każda dyskietka ma wewnątrz elastyczny krążek wykonany z tworzywa sztucznego, pokryty warstwą materiału magnetycznego. Zapis danych polega na odpowiednim namagnesowaniu nośnika. Wytworzone pole magnetyczne przenika rdzeń głowicy, czyli elementu w stacji dyskietek służącego do odczytu. Indukuje w cewce siłę elektromotoryczną, która jest następnie wzmacniana i przekształcana w impuls cyfrowy, traktowany jako bit danych.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbaniak

Najpopularniejsze dyskietki w formacie 3,5 cala - takie, jak te zastosowane przez Della - zadebiutowały w pierwszej połowie lat 80. Najwięksi producenci zrezygnowali z nich dopiero w latach 2009-2011. Niemniej jednak w specyficznych przypadkach są stosowane do dzisiaj. Korzystają z nich m.in. instrumenty muzyczne, a także komputer pokładowy Boeinga 737 starszych generacji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)