Niezwykłe właściwości drzew. Naukowcy: mogą pomóc odnaleźć ludzkie zwłoki

Niezwykłe właściwości drzew. Naukowcy: mogą pomóc odnaleźć ludzkie zwłoki

Drzewa mogą pomóc w odszukiwaniu ludzkich zwłok
Drzewa mogą pomóc w odszukiwaniu ludzkich zwłok
Źródło zdjęć: © Pixabay
05.09.2020 15:11

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Tennessee odkryli, że drzewa oraz krzewy mogą pomagać w odszukiwaniu ludzkich zwłok. Uczeni podkreślają, że badania są we wczesnej fazie, jednak już na tym etapie określają ich wyniki mianem fascynujących.

Drzewa mogą skrócić czas poświęcany na odszukiwanie zaginionych ludzkich ciał w lasach - informują naukowcy z Uniwersytetu w Tennessee w Stanach Zjednoczonych.

Eksperci zauważają, że procesy chemiczne, które zachodzą w ekosystemie wokół miejsca, gdzie rozkładają się zwłoki, wpływają na zmiany w glebie oraz korzeniach i liściach drzew i krzewów. Uczeni wyjaśniają, że przeciętne ludzkie ciało zawiera około 2,6 kg azotu, który wnika do ziemi, powodując szereg zmian zachodzących w roślinach.

Naukowcy twierdzą, że duża ilość azotu wchłoniętego do ziemi może sprawić, że rośliny zaczną produkować większe ilości chlorofilu, dzięki czemu ich niektóre gatunki będą zmieniać kolor liści na żółty czy czerwony lub kompletnie je stracą.

Naukowcy poinformowali, że w sierpniu tego roku, w ramach eksperymentu, w jednym z lasów umieszczono trzy ludzkie ciała. Zwłoki zostaną w wybranym miejscu przez co najmniej rok.

Eksperci podkreślają, że badania są dopiero na podstawowym etapie. Chociaż szacują, że ich pierwsze konkretne wyniki poznamy za kilka lat, już teraz nazywają eksperyment niezwykle fascynującym.

Jak podają uczeni, zmiany na liściach drzew będzie można wykrywać m.in. za pomocą dronów. - Wszelkie techniki, które przyczynią się do szybszego odszukiwania zwłok lub wykluczania obszarów poszukiwań, są mile widziane - komentuje wykładowca kryminalistyki na Uniwersytecie w Wolverhampton Christ Rogers. - To co proponują naukowcy z USA jest ekscytujące - dodaje.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)