Niezwykłe odkrycie w Izraelu. Naukowcy: ludzi kremowano już 9 tys. lat temu
W Dolinie Jordanu w Izraelu odkryto najstarszy znany przypadek kremacji zwłok na Bliskim Wschodzie. Pochówek z Beisamoun pochodzi sprzed 9 000 lat. Badacze odnaleźli wielki dół, w którym spalono zwłoki młodego mężczyzny podczas tradycyjnego pogrzebu.
18.08.2020 | aktual.: 19.08.2020 09:28
Najnowsze badania naukowców opublikowane na łamach czasopisma "PLOS ONE" opisują wykopaliska w miejscu, gdzie doszło do najwcześniej znanej ludziom kremacji zmarłych. Odkryto, że na Bliskim Wchodzie palono zwłoki już 9 tysięcy lat temu.
Choć znane są starsze przypadki palenia ludzi, to z reguły kremacji podlegały ich kości. Nie można też wykluczyć, że zmarli mieli przypadkowy kontakt z ogniem. Znalezisko na neolitycznym stanowisku Beisamoun w Dolinie Jordanu w Izraelu dowodzi, że mamy do czynienia z typowym i celowym spaleniem świeżych zwłok.
Zespół naukowców z French National Center for Scientific Research (CNRS) pod kierownictwem Fanny Bocquentin, odnalazł starożytny dół kremacyjny, w którym namierzono szczątki kompletnych zwłok, spalonych podczas tradycyjnych uroczystości pogrzebowych. Badacze wskazują na fakt, iż kości były starannie uporządkowane, co może oznaczać, że ciało zostało spalone w całości.
Szczątki należały do młodego mężczyzny. Naukowcy datują zabytek na lata 7031-6700 p.n.e.
Badacze poinformowali, że kości znalezione w specjalnym dole z izolowanymi ścianami wykazały oznaki zniekształcenia, co dowodzi, że zostały rozpalone do około 500 stopni Celsjusza. Paliwem było drewno, jednak znaleziono również ślady po łuskach pszenicy. Niewykluczone więc, że w ramach tradycyjnego rytuału pogrzebowego, wraz ze zmarłym do dołu złożono pożywienie.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. W sklepie znaleziono rzymskie amfory. Pochodzą z I w. n.e.
Naukowcy są przekonani, że ciało mężczyzny zostało spalone w wyniku kremacji, a nie przypadkowego pożaru. Zespół, w którego skład wchodzą m.in. Fanny Boucquentin, Marie Anton oraz Francesco Berna zamierza szukać kolejnych dowodów na wczesne kremacje oraz nabyć więcej informacji na temat chowania zmarłych.