Niezwykłe odkrycie w Izraelu. Naukowcy: ludzi kremowano już 9 tys. lat temu

Niezwykłe odkrycie w Izraelu. Naukowcy: ludzi kremowano już 9 tys. lat temu

Niezwykłe odkrycie w Izraelu. Naukowcy: ludzi kremowano już 9 tys. lat temu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.08.2020 14:31, aktualizacja: 19.08.2020 09:28

W Dolinie Jordanu w Izraelu odkryto najstarszy znany przypadek kremacji zwłok na Bliskim Wschodzie. Pochówek z Beisamoun pochodzi sprzed 9 000 lat. Badacze odnaleźli wielki dół, w którym spalono zwłoki młodego mężczyzny podczas tradycyjnego pogrzebu.

Najnowsze badania naukowców opublikowane na łamach czasopisma "PLOS ONE" opisują wykopaliska w miejscu, gdzie doszło do najwcześniej znanej ludziom kremacji zmarłych. Odkryto, że na Bliskim Wchodzie palono zwłoki już 9 tysięcy lat temu.

Choć znane są starsze przypadki palenia ludzi, to z reguły kremacji podlegały ich kości. Nie można też wykluczyć, że zmarli mieli przypadkowy kontakt z ogniem. Znalezisko na neolitycznym stanowisku Beisamoun w Dolinie Jordanu w Izraelu dowodzi, że mamy do czynienia z typowym i celowym spaleniem świeżych zwłok.

Zespół naukowców z French National Center for Scientific Research (CNRS) pod kierownictwem Fanny Bocquentin, odnalazł starożytny dół kremacyjny, w którym namierzono szczątki kompletnych zwłok, spalonych podczas tradycyjnych uroczystości pogrzebowych. Badacze wskazują na fakt, iż kości były starannie uporządkowane, co może oznaczać, że ciało zostało spalone w całości.

Szczątki należały do młodego mężczyzny. Naukowcy datują zabytek na lata 7031-6700 p.n.e.

Badacze poinformowali, że kości znalezione w specjalnym dole z izolowanymi ścianami wykazały oznaki zniekształcenia, co dowodzi, że zostały rozpalone do około 500 stopni Celsjusza. Paliwem było drewno, jednak znaleziono również ślady po łuskach pszenicy. Niewykluczone więc, że w ramach tradycyjnego rytuału pogrzebowego, wraz ze zmarłym do dołu złożono pożywienie.

Naukowcy są przekonani, że ciało mężczyzny zostało spalone w wyniku kremacji, a nie przypadkowego pożaru. Zespół, w którego skład wchodzą m.in. Fanny Boucquentin, Marie Anton oraz Francesco Berna zamierza szukać kolejnych dowodów na wczesne kremacje oraz nabyć więcej informacji na temat chowania zmarłych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)