Nietypowe zastosowanie gogli VR... w chirurgii
Wirtualna rzeczywistość okazuje się być bardzo pomocnym narzędziem, jeśli chodzi o medycynę. Jego najnowsze zastosowanie przetestował zespół francuskich neurochirurgów, który wykorzystał VR podczas operacji na otwartym mózgu.
19.02.2016 | aktual.: 04.06.2018 14:53
Cała ta historia brzmi jak science-fiction. Zespół neurochirurgów z Uniwersytetu Angers w zachodniej Francji szukało sposobu na przeprowadzenie dość skomplikowanej operacji, której celem było usunięcie guza mózgu.
Problem polegał na tym, że usunięcie guza wiązało się z ryzykiem trwałego uszkodzenia wzroku pacjenta, więc lekarze musieli znaleźć sposób na monitorowanie jego wzroku w czasie rzeczywistym. I pisząc "monitorowanie jego wzroku" mamy na myśli dokładne kontrolowanie reakcji w określonych częściach mózgu pacjenta. Jak to zrobić?
Skoro pacjent, tak czy inaczej, byłby przytomny podczas takiej operacji (to musi być bardzo ciekawe doświadczenie), to czemu nie założyć mu gogli VR? Zespół lekarzy był w stanie przygotować dla niego specjalny program, który wyświetlał przed jego oczami nieostre obrazy, ze "świetlnymi obiektami" umieszczonymi w zasięgu wizji peryferalnej pacjenta. Brzmi jak straszna nuda, ale okazuje się, że dzięki tym obrazom, chirurdzy byli w stanie przeprowadzić bezbłędną operację i usunąć guz mózgu. Pacjent obecnie dochodzi do zdrowia i wyszedł z tego bez żadnych komplikacji.
Philippe Menei, człowiek, który kierował całym zespołem, stwierdził, że tak dokładne testy przed powstaniem obecnej generacji technologii VR nie były możliwe. Menei jest również przekonany, że gogle VR będą coraz częściej wykorzystywane podczas operacji na otwartym mózgu, które mają cokolwiek wspólnego z obszarami odpowiedzialnymi za wzrok. Wygląda na to, że wirtualna rzeczywistość zdobyła kolejny przyczółek w realnym świecie.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Klon systemu Windows do pobrania w wersji 0.4