Niesporczaki zapewnią nam wieczną młodość? Naukowcy pochwalili się wynikami badań

Niesporczaki zapewnią nam wieczną młodość? Naukowcy pochwalili się wynikami badań

Niesporczak - ziemski organizm, który może przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej
Niesporczak - ziemski organizm, który może przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
29.03.2024 11:40, aktualizacja: 30.03.2024 10:56

Niesporczaki, czyli jedne z najodporniejszych istot występujących na Ziemi, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naukowców. W najnowszym badaniu eksperci z Uniwersytetu Wyoming postanowili umieścić ich białka w ludzkich komórkach i sprawdzić, co się z nimi stanie. Wynikami tego eksperymentu podzielili się na łamach "Protein Science".

Niesporczaki, nazywane też niedźwiedziami wodnymi to mikroskopijne bezkręgowce, które potrafią przetrwać naprawdę ekstremalne warunki. Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że wytrzymają m.in. temperaturę sięgającą 150 st. Celsjusza, ciśnienie ponad 6000 atmosfer, dziesiątki lat bez wody, czy wysokie stężenia związków chemicznych, które dla większości form życia byłyby śmiertelne. Przetrwają też w przestrzeni kosmicznej.

Niesporczaki budzą zainteresowanie badaczy

W najnowszym badaniu naukowcy wykazali, że umieszczenie kluczowych białek niesporczaków w komórkach ludzkich spowalnia metabolizm. Jak wyjaśnia Science Alert, dostarcza to wglądu w to, jak te wyjątkowo wytrzymałe bezkręgowce mogą przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach. W analizach skupiono się na białku CAHS D. Już wcześniejsze badania wykazały, że chroni ono przed ekstremalnym wysuszeniem cząsteczek, ponieważ białko pod wpływem ekstremalnych bodźców przekształca się w stan podobny do żelu.

Co zaskakujące, kiedy wprowadzamy te białka do ludzkich komórek, ulegają one żelowaniu i spowalniają metabolizm, podobnie jak u niesporczaków. Kiedy wprowadzimy komórki ludzkie zawierające te białka w biostazę, staną się one bardziej odporne na stres, przekazując część zdolności niesporczaków komórkom ludzkim.

Silvia Sanchez-MartinezBiolog molekularny z Uniwersytetu w Wyoming

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Xiaomi 14: Bardzo próbowałem, ale nie wyszło

Naukowcy uważają, że ich odkrycia otwierają drogę do opracowania technologii skupiających się na indukowaniu biostazy (czyli zatrzymania reakcji chemicznych w organizmie) w komórkach, a nawet w całych organizmach, aby "spowolnić starzenie się oraz poprawić przechowywanie i stabilność". Warto również wspomnieć o innych sztuczkach, które niesporczaki stosują, aby utrzymać się przy życiu. Mowa tutaj m.in. o anhydrobiozie. Jest to odwracalny i przejściowy stan, w którym niesporczaki obniżają aktywność życiową w reakcji na panujące niekorzystne warunki środowiskowe.

Zanim jednak przeniesienie wyjątkowych zdolności niesporczaków do ludzkich organizmów będzie możliwe, muszą zostać przeprowadzone liczne dodatkowe badania. Eksperci są jednak zdania, że ta wyjątkowa odporność mogłaby potencjalnie spowolnić starzenie u ludzi i pomóc w leczeniu, które wymaga bezpiecznego przechowywania komórek w niskich temperaturach. Tak jak ma to obecnie miejsce np. przy przeszczepach.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)