Niesporczaki przetrwały w kosmosie. Naukowcy odkryli jeszcze odporniejszy gatunek

Niesporczaki, zwane też niedźwiedziami wodnymi, to jedne z najodporniejszych istot występujących na Ziemi. Naukowcy odkryli teraz nowy gatunek, który jest w stanie przetrwać w jeszcze bardziej zabójczych warunkach.

Nowy gatunek niesporczaków
Nowy gatunek niesporczaków
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Małe wodne stworzenia znane jako niedźwiedzie wodne, mogą przetrwać ekstremalne ciepło, promieniowanie, a nawet kosmiczną próżnię. Teraz naukowcy odkryli nowy gatunek niesporczaków, który jest w stanie wytrzymać światło ultrafioletowe (UV), tak zabójcze, że jest regularnie stosowany do usuwania trudnych do zabicia wirusów i bakterii.

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Nauki dokonali tego odkrycia przypadkowo, kiedy wystawiali niesporczaki na ekstremalne warunki. Mieli pod ręką lampę UV zabijającą bakterię już po 5 minutach i postanowili napromieniać nią niesporczaki Hypsibius exemplaris. Niedźwiedzie wodny były pod lampą ok. 15 min, a większość z nich zmarła po 24 godzinach.

Następnie napromieniowali tą samą dawką nowy czerwono-brązowy gatunek niesporczaków. Wszystkie stworzenia przeżyły i dopiero po zwiększeniu dawki promieniowania czterokrotnie niedźwiedzie wodne zaczęły umierać. Jednak 60 proc. z nich przetrwała ponad miesiąc. Naukowcy zdali sobie sprawę, że znaleźli nowy gatunek niesporczaków, należący do rodzaju Paramacrobiotus. 

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób nowy gatunek - który znaleziono żyjący w mchu na betonowej ścianie w Bengaluru w Indiach - przetrwał, naukowcy zbadali go za pomocą odwróconego mikroskopu fluorescencyjnego.

Ku ich zdziwieniu w świetle UV czerwonawe niesporczaki stały się niebieskie, co możecie zobaczyć na zdjęciu głównym tego artykułu. Eksperci komentują w Biology Letters, że fluorescencyjne pigmenty, prawdopodobnie znajdujące się pod skórą niesporczaków, przekształciły światło UV w nieszkodliwe światło niebieskie.

Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Paramacrobiotus z mniejszą ilością pigmentu zmarły około 20 dni po ekspozycji na promieniowanie. Następnie naukowcy wyekstrahowali pigmenty fluorescencyjne i użyli ich do pokrycia H. exemplaris i kilku dżdżownic Caenorhabditis elegans. Zwierzęta wyposażone teraz w naturalną “tarczę” przetrwały dwukrotnie dłużej niż przeciętne osobniki swoich gatunków. 

Naukowcy uważają, że jest możliwe, by niesporczaki wyewoluowały, by używać fluorescencji jako środka zwiększającego ich tolerancję na wysokie dawki promieniowania UV, typowego dla upalnych letnich dni w południowych Indiach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)