Niepokojący efekt zmian klimatycznych. Wpływa na pszczoły
O tym, że pszczoły są kluczowe dla ekosystemu, nie trzeba chyba przypominać. Naukowcy są zgodni, że są to najważniejsze zwierzęta na świecie. Ich przetrwanie jest teraz zagrożone, jak nigdy wcześniej.
21.05.2020 13:57
Pszczoły są obecne na świecie od milionów lat. Naukowcy ustalili, że prapszczoły żyły już za czasów dinozaurów i przetrwały masowe wymieranie 65 mln lat temu. Naukowcy podejrzewają, że mogły pojawić się wraz z pierwszymi roślinami lądowymi zdolnymi do wytwarzania pyłku - było to ok. 110 mln lat temu.
Według autorów Raportu Earthwatch Institute (2008) liczebność tych owadów spada w wyniku oddziaływań wielu sprzężonych czynników. Toksyczne pestycydy, choroby, pasożyty, zespół masowego ginięcia pszczół (CCD) i zmiany klimatu sprawiają, że pszczoły są zagrożone jak nigdy wcześniej w historii.
Największe zagrożenia mają bezpośredni związek z działalnością człowieka. Mowa tu przede wszystkim o ekspansji rolnictwa, przemysłu i urbanizacji. Za tym idzie niszczenie bioróżnorodności a także zwiększenie stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze.
Zmiany klimatyczne są kolejnym zagrożeniem z jakim muszą zmierzyć się te pracowite owady. Naukowy w najnowszych badaniach, że zwiększone stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wpływa wa fizjologię roślin oraz zmniejsza poziom wartości odżywczych w pyłku.
- Jeden na dziesięć gatunków pszczół i motyli na naszym kontynencie jest bliski wymarcia - komentuje sytuację Bożena Kornatowska, ekspert ds. różnorodności biologicznej IOŚ-PIB, realizującego projekt Klimada 2.0. - Coraz wyższe temperatury i coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe nie sprzyjają odbudowie ich populacji, co gorsza - istotnie przyczyniają się do alarmujących trendów spadkowych.
Warto przypomnieć, że pszczół są odpowiedzialne za zapylanie ok. 80 proc. gatunków roślin, jakie występują na naszej planecie. Motyle, nietoperze czy inni zapylacze nie działają w sposób tak efektowny, więc ochrona pszczół jest niezwykle ważne.
Mimo że obecna technologia pozwala na stworzenie sztucznych zapylaczy, to ciężko będzie osiągnąć równie dużą wydajność. Aby lepiej zrozumieć skalę pracy pszczół, należy wiedzieć, że aby powstał 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić prawie 6 mln kwiatów.
Jak można pomóc pszczołom?
- na balkonie lub w ogrodzie zasadź rośliny miododajne;
- uprawiaj rośliny naturalnie występujące w naszej strefie klimatycznej;
- latem możesz przygotować niewielkie poidełko dla owadów, dzięki czemu łatwiej im przetrwać upały.