Pszczoły są mądrzejsze, niż sądzono. Potrafią uczyć siebie i innych

Owady skrywają więcej tajemnic, niż się nam wydaje. Ostatnie badania pszczół dowiodły, że potrafią one uczyć się nowych umiejętności, obserwując przedstawicieli swojego gatunku.

Pszczoły są mądrzejsze, niż sądzono. Potrafią uczyć siebie i innych
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | PollyDot
Grzegorz Burtan

Eksperyment przeprowadził Clint J. Perry z Queen Mary University w Londynie. Główne założenie polegało na umieszczeniu w środku plastikowego dysku nektaru. W celu dostania się do niego, pszczoła musiała wyjąć dysk spod plastikowej szybki, ciągnąc za przymocowany sznurek.

Małe jest piękne

Średnio pszczoła opanowywała tę umiejętność przez około pięć godzin. Oczywiście nie była to jedna sesja – owady odpoczywały w trakcie nauki. Perry uczył je, jak dostać się do nagrody poprzez czterostopniowy proces. Jednak bardziej interesujące okazało się to, co zrobiły z nabytą wiedzą.

Pszczoły przekazywały umiejętność swoim pobratymcom. W pierwszym przypadku umiejscowiono "obserwatora”, który patrzył na zmagania innych pszczół. Każda obejrzała wyczyn 10 razy. W 60 proc. obserwujące pszczoły mogły rozwiązać zagadkę w mniej niż pięć minut.

W drugim przypadku pszczoły po prostu uczyły pozostałych mieszkańców swojego ula. Trwało to dłużej, jednak przekazywały swoją wiedzę dalej. I chociaż jedna z oryginalnie nauczonych pszczół zmarła kilka dni po eksperymencie, jej dziedzictwo przetrwało, bo przekazała swoją wiedzę dalej.

To nie wszystkie umiejętności, jakie posiadają pszczoły. Potrafią też liczyć do czterech, okazywać emocje czy nawigować po bardzo skomplikowanej przestrzeni. Posiadają też preferencje i wspomnienia dotyczące danych kwiatów. Nieźle, jak na posiadacza mózgu wielkości ziarnka sezamu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)