Niepokojące ruchy Rosjan. Przygotowują broń do użycia

Pancyr-S1 w Kachowce
Pancyr-S1 w Kachowce
Źródło zdjęć: © Telegram | Ates
Norbert Garbarek

17.03.2024 11:12, aktual.: 18.03.2024 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosjanie przygotowują do użycia systemy Pancyr-S1 do prowokacji na terytoriach tymczasowo okupowanych podczas wyborów – podaje portal Defense Express, który powołuje się na doniesienia ukraińskich partyzantów z grupy Ates. Wyjaśniamy możliwości wspomnianej broni dostrzeżonej na ulicach Kachowki.

Jak twierdzi ruch partyzancki Ates, pod pretekstem troski o bezpieczeństwo wyborców, armia Federacji Rosyjskiej przemieszcza w obwodzie chersońskim (okolice Kachowki) liczne systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1. Partyzanci mają nagrywać ruchy Rosjan i przekazywać niezbędne informacje dotyczące rozmieszczenia rosyjskiego sprzętu armii obrońców, aby ta we właściwym momencie mogła przeprowadzić atak na wrogie pozycje. Ponadto Ates apeluje, aby mieszkańcy okupowanych terenów nie udawali się do lokali wyborczych.

Rosyjskie systemy Pancyr-S1

Przypomnijmy, że Pancyr-S1 to w istocie rosyjski system, który jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych tego typu na świecie. Dla armii agresora to cenna broń, którą często umieszczano m.in. na wysokich konstrukcjach, aby zwiększyć skuteczność wykrywania nisko lecących celów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomniana broń weszła na wyposażenie rosyjskiej armii w latach 90. ubiegłego wieku (pierwsze prototypy pojawiły się w 1994 r.). Ten naziemny system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu jest montowany na trakcji kołowej lub gąsienicowej w zależności od miejsca, w którym ma być wykorzystany. Jego załoga liczy sobie trzy osoby, jednak Pancyr-S1 dysponuje radiolokatorami i systemem kierowania ogniem, dzięki którym może działać autonomicznie, bez ciągłego udziału załogi.

System chroni przed ostrzałem prowadzonym przez samoloty i śmigłowce, ale też przed bronią precyzyjną, która porusza się z prędkością do 1000 m/s. Jeden Pancyr-S1 jest w stanie kontrolować do 12 obiektów, natomiast jego ochrona obejmuje zasięgiem 20 km (maksymalny pułap przechwytywania zagrożenia to 15 km). Z tego też powodu jest to broń, która zwykle jest wykorzystywana do ochraniania najważniejszych obiektów.

Za ostrzał wspomnianych celów powietrznych (samolotów, pocisków, bezzałogowców) w tym rosyjskim systemie odpowiadają dwa automatyczne działa przeciwlotnicze 2A38 kal. 30 mm o szybkostrzelności sięgającej 2500 strz./min i zasięgu do 4 km. Dodatkowo Pancyr-S1 dysponuje 12 przeciwlotniczymi pociskami rakietowymi 67E6 lub 57E6E. Te są zgrupowane w dwie sekcje po sześć sztuk i pozwalają prowadzić ostrzał dwóch obiektów jednocześnie.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także