Niepokojące dane. Polacy nie wierzą, że koronawirus powstał naturalnie

Zaledwie 27 proc. Polaków wierzy naukowcom, że koronawirus powstał w naturalny sposób w zwierzętach i przeniósł się na ludzi. Więcej uważa, że wirus jest bronią biologiczną wytworzoną w chińskim laboratorium.

Niepokojące dane. Polacy nie wierzą, że koronawirus powstał naturalnie
Źródło zdjęć: © PAP
Bolesław Breczko

30.04.2020 | aktual.: 04.05.2020 14:36

Firma BCMM Badania Marketingowe postanowiła sprawdzić, co Polacy sądzą na temat powstania koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki sondy są niepokojące. Oficjalną wersję, potwierdzoną badaniami i opiniami ekspertów z tej dziedziny podziela jedynie 27 proc. z 1081 przepytanych osób.

Według ekspertów z dziedziny wirusologii koronawirus SARS-CoV-2 powstał naturalnie, najprawdopodobniej w nietoperzach, a następnie przeskoczył na ludzi możliwe, ze za pośrednictwem innego zwierzęcia - węża lub łuskowca. Sztuczne pochodzenie koronawirusa wykluczają badania genetyczne, które pozwalają dokładnie prześledzić proces jego mutacji.

Koronawirus nie jest też zaskoczeniem dla świata naukowego, bo jego rozwój oraz przejście na ludzi przewidywali już od kilkunastu lat.

Mimo tego teorie spiskowe na temat pochodzenia koronawirusa są bardzo silne. W Polsce w naturalne pochodzenie koronawirusa wierzy 27 proc. zapytanych o to osób. 30 proc. uważa, że wirus powstał celowo w chińskim laboratorium. Przekonanie to bierze się stąd, że w Wuhan znajduje się laboratorium badające nietoperze, które są nośnikami setek wirusów w tym koronawirusów.

Kolejne 14 proc. zapytanych Polaków uważa, że SARS-CoV-2 powstał w laboratorium, ale przypadkowo. Kolejne 3 proc. uważa, że koronawiurs został wywołany przez technologię 5G, a 3 proc, że w ogóle on nie istnieje, całe zamieszanie to jeden wielki fake news.

Teorie spiskowe mają najwięcej zwolenników wśród młodych osób. W to, że koronawirus powstał celowo w laboratorium wierzy najwięcej osób w wieku 25-34, ci sami są też najliczniejszą grupą uważającą że koronawirusa tak naprawdę nie ma. W powiązanie z technologią 5G wierzą najczęściej osoby w przedziale 18-24

Źródło: raport „Przekonania Polaków na temat źródła pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2” firmy BCMM – badania marketingowe sp. z o.o., badanie przeprowadzone techniką CAWI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1081 osób, 24-27 kwietnia 2020 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)