Niepokój na Bałkanach. Serbscy cywile otwierają stare skrytki z bronią
W nocy z niedzieli na poniedziałek dosz ło do kryzysu pomiędzy Kosowem a Serbią, a sytuacja jest rozwojowa. Wygląda, że obie strony zdecydowały się rozmawiać. Dochodzi jednak do incydentów, a serbscy cywile zaczęli się zbroić. Pokazujemy, czym dysponują.
Przyczyną zamieszek z bronią na północy Kosowa były tablice rejestracyjne. Tymczasem w internecie zaczęły się pojawiać zdjęcia Serbów prezentujących swoje karabiny i karabinki przechowywane najprawdopodobniej od poprzedniej wojny. Jeden obejmuje karabinek Zastava M70AB2, który jest bardzo dobrej klasy przedstawicielem rodziny karabinków AK.
Zastava M70AB2 - jugosłowiańska wersja AKM-a w wersji Premium
Serbska firma Zastava jest znana z produkcji bardzo dobrej klasy broni strzeleckiej, a historia nielicencjonowanego klona karabinka AK sięga lat 50. XX wieku. Na podstawie pozyskanych z różnych źródeł karabinów AK-47 jugosłowiańscy projektanci z Zastavy zdołali zaprojektować swoją kopię M70 wprowadzoną do uzbrojenia w 1970 r.
Karabinek M70 bazuje na pierwotnym karabinku AK-47, nie już powszechnie w tym czasie występującym karabinku AKM, wykorzystującym komorę zamkową wykonaną z 1 mm tłoczonej blachy, a nie frezowaną z jednego bloku stali. Co prawda sprawia to, że Zastava M70 jest trochę cięższa od AKM-a, ale za to charakteryzuje się lepszą celnością dzięki sztywniejszej konstrukcji komory zamkowej.
Jednakże z czasem począwszy od modelu M70B1 zaczęto stosować tańszą w produkcji komorę zamkową z tłoczonej blachy. Ta jest jednak znacznie grubsza niż w AKM-ach, ponieważ ma 1,5 mm grubości, a sama masywniejsza obsada lufy została zapożyczona z ręcznego karabinu maszynowego RPK. Sprawia to, że nawet odchudzony M70B1 z klasyczną kolbą ważył ponad 4 kg, a zaprezentowany na zdjęciu wariant M70AB2 ze składaną kolbą waży ok. 4 kg.
Inną wyjątkową cechą karabinków Zastava M70 jest zastosowanie interesujących 30-nabojowych stalowych magazynków, których podajnik fizycznie blokuje zespół ruchomy karabinka w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju. Nie jest to co prawda poprawny system blokady, ponieważ po wyjęciu magazynka suwadło przesuwa się do przodu i po podpięciu nowego magazynka broń należy ponownie przeładować.
Poza tym mamy tutaj klasyczny przypadek karabinka AK, a więc broń opartą na systemie gazowym z tłokiem o długim skoku i ryglowaniu się przez obrót zamka z parą pokaźnych rygli. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi 620 strz./min, a karabinek jest produkowany do dzisiaj w formie zmodernizowanej np. M05E2.
Karabinki Zastava są bardzo popularne wśród fanów klasycznych karabinków AK, ale warto zaznaczyć, że np. okładziny lufy czy kolba mają inny sposób mocowania niż w rosyjskich wzorach.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski