Niemcy wysyłają okręt wojenny na Morze Południowochińskie
Niemcy w poniedziałek, 2 sierpnia, wysłały okręt wojenny na Morze Południowochińskie, jak donosi CNN. Ostatni taki incydent miał miejsce blisko dwie dekady temu. Państwo dołączyło do innych, zachodnich krajów, które zaznaczają swoją obecność wojskową w regionie w związku z niepokojami wywołanymi roszczeniami terytorialnymi Chin.
03.08.2021 14:36
Niemcy są kolejnym krajem, który zdecydował się na zaznaczenie swojej obecności na Morzu Południowochińskim, gdzie Państwo Środka ustanowiło placówki wojskowe na sztucznych wyspach w pobliżu obszarów istotnych z punktu widzenia rybołówstwa oraz zasobów gazu ziemnego, jak informuje CNN. Działania Chin odbierane są jako rosnące ambicje terytorialne, co potencjalnie może zagrażać przyszłemu, międzynarodowemu porządkowi. Jak zaznaczył minister spraw zagranicznych Niemiec - Heiko Maas, Berlin chce "pomóc w jego kształtowaniu i wziąć odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego porządku opartego na zasadach".
Niemcy zaznaczą swoją obecność na Morzu Południowochińskim
Niemcy zaznaczyli, że ich okręt będzie trzymać się wspólnych szlaków handlowych i nie przepłynie przez Cieśninę Tajwańską, co często robią statki należące do USA i jest przedmiotem krytyki Chin. Jak jednak zaznacza CNN "Niemcy nie akceptują roszczeń terytorialnych Chin. Niemcy balansują na granicy bezpieczeństwa i interesów gospodarczych, ponieważ Chiny stały się najważniejszym partnerem handlowym Berlina. Niemiecki eksport pomógł złagodzić wpływ pandemii Covid-19 na największą gospodarkę Europy".
Okręt, który uda się na Morze Południowochińskie to niemieckie fregata rakietowa "Bayern". Statek odbędzie siedmiomiesięczny rejs, podczas którego zawita do Australii, Japonii, Korei Południowej i Wietnamu. "Bayern" najprawdopodobniej dotrze na Morze Południowochińskie w połowie grudnia. Ostatnia taka wizyta w tym regionie miała miejsce w 2002 roku.
Serwis South China Morning Post donosi, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin potwierdziło prośbę o wizytę, którą przekazały władze Niemiec. Rzecznik chińskiego MSZ powiedział: "strona niemiecka zwróciła się do strony chińskiej z prośbą o zorganizowanie wizyty okrętu wojennego w Szanghaju wieloma kanałami". Wyjaśnił też, że decyzja zostanie podjęta po tym, jak strona niemiecka wyjaśni intencje wizyty i dostarczy wymagane informacje na jej temat oraz podkreślił, że Chiny mają nadzieję, że okręty wojenne będą "rzetelnie przestrzegać prawa międzynarodowego" oraz powstrzymają się "od robienia rzeczy, które szkodzą pokojowi i stabilności w regionie".