Rosja: Atomowy okręt podwodny Krasnojarsk zwodowany
W stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku zwodowano atomowy okręt podwodny Krasnojarsk projektu 885M Jasień-M. Jego uzbrojeniem są pociski manewrujące Oniks oraz Kalibr. Okręt potencjalnie może być wyposażony w pociski hiperdźwiękowe 3M22 Cyrkon. Wodowaniu towarzyszyło tradycyjne rozbicie butelki szampana o kadłub Krasnojarska.
31.07.2021 19:21
Podczas uroczystego wodowania Krasnojarska na północny Rosji, które odbyło się w piątek, 30 lipca, dowódca rosyjskiej marynarki wojennej adm. Nikołaj Jewmienow przekonywał: "są już plany dotyczące tego okrętu, przygotowano załogę. Jestem przekonany, że robotnicy Siewmaszu zakończą go w przewidzianym terminie".
Atomowy okręt podwodny Krasnojarsk zwodowany
Okręt Krasnojarsk 885M Jasień-M to zmodernizowana wersja projektu 885 Jasień, czyli uderzeniowych, podwodnych okrętów atomowych czwartej generacji. W Flocie Północnej oprócz Krasnojarska, znajdują się również okręty tego typu -Siewierodwińsk (trafił do służby w 2014 roku) i Kazań (trafił do służby w 2020 roku).
W tym roku ma dołączyć do nich również okręt Nowosybirsk, a w stoczni Siewierodwińsku już trwają pracę nad kolejnymi jednostkami - Archangielsk, Perm i Uljanow, a także Woroneż i Władywostok. Dwie ostatnie okręty najprawdopodobniej zostaną uzbrojone w broń hipersoniczną.
Jak zaznacza portal Defence24, budowa Krasnojarska rozpoczęła się w lipcu 2014 roku i trwała aż siedem lat. Podobne jednostki o napędzie atomowym powstają w znacznie krótszym czasie w Stanach Zjednoczonych. Przykładowo konstrukcja okrętów typu Virginia zajmuje około 1,5 roku.
Krasnojarsk za kilka dni trafi do nabrzeża stoczni, gdzie będą kontynuowane prace związane z jego rozbudową. Po ich zakończeniu jednostka zostanie poddana licznym testom, a do Służby we Flocie Północnej trafi najprawdopodobniej w 2022 roku.