Niemcy dotrzymują słowa. Leopardy w drodze do Słowacji
Słowackie siły zbrojne wkrótce otrzymają od Niemiec 15 czołgów podstawowych Leopard 2A4. Przekazanie pojazdów następuje wskutek dostarczenia przez Bratysławę własnego sprzętu Ukrainie.
18.11.2022 15:57
Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, Słowacja otrzyma 15 czołgów Leopard 2A4 w zamian za przekazanie Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty BMP-1. O tym, że jest to bardzo korzystna oferta dla Bratysławy świadczy najlepiej fakt, że wspomniane wozy są już przestarzałymi konstrukcjami, pochodzącymi jeszcze z lat 50. XX w. Tymczasem dostarczone czołgi w wariancie 2A4 były produkowane jeszcze na początku lat 90. Przypomnijmy, jakie są ich możliwości.
Niemieckie Leopardy dla Słowacji
Leopardy były pierwszymi na świecie czołgami podstawowymi trzeciej generacji, a wariant 2A4 to ich najbardziej rozpowszechniona wersja. Masa bojowa pojazdu 55 t, a jego maksymalny zasięg wynosi 550 km. Po utwardzonej drodze czołg osiąga prędkość do 72 km/h, a w terenie – do 56 km/h. W wersji 2A4 – jak pisał Przemysław Juraszek – znajdziemy gładkolufową armatę Rheinmetall Rh-120 L/44 kal. 120 mm, która jest do dzisiaj stosowana w czołgach M1A2 Abrams.
Maszyny są produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, a ich napęd stanowi 12-cylindrowy silnik diesla MTU MB 873 Ka 501 o mocy 1500 KM. Czołgi Leopard 2A4 charakteryzują się bardzo dobrą mobilnością w terenie. Oprócz armaty gładkolufowej wyposażone je w nieruchome wyrzutnie granatów dymnych oraz dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm.
Ochronę zapewnia zastosowanie w czołgu wielowarstwowego pancerza zasadniczego z elementami kompozytowymi. Co istotne, amunicja w Leopardzie 2A4 znajduje się w opancerzonym magazynie. Jak podkreślał Przemysław Juraszek, jest to o tyle istotne rozwiązanie, że trafienie w magazyn nie skutkuje, zabiciem załogi, jak ma to miejsce w czołgach produkcji rosyjskiej. Warto dodać, że wśród użytkowników wersji 2A4 znajduje się m.in. Wojsko Polskie.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski