Farmy wiatrowe na Bałtyku. Krok w kierunku zrównoważonej energii

Na Bałtyku ruszyły prace nad farmą wiatrową Baltic Power, realizowaną przez Orlen i Northland Power. Inwestycja ma dostarczyć czystą energię do 1,5 mln gospodarstw domowych.

Platforma morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w okolicach Lubi
Platforma morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w okolicach Lubi
Źródło zdjęć: © Getty | Michal Fludra/NurPhoto

Farma wiatrowa Baltic Power to decydujący projekt w transformacji energetycznej Polski. W odległości 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Chorzowa, powstanie ogromna instalacja o powierzchni 130 km kw. Prace rozpoczęły się w tym tygodniu, a w morze wypłynęło 11 statków, w tym pływający dźwig Svanen.

Setki naszych pracowników będzie prowadziło największe w historii prace instalacyjne na morzu, by już w 2026 r. po raz pierwszy energia z Bałtyku popłynęła do odbiorców"

– powiedział prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara.

Przełomowy projekt energetyczny

W operacji biorą udział wyspecjalizowane jednostki, a na miejscu pracuje dźwig Svanen, który instaluje monopale o średnicy nawet 9 metrów, które ważą do 1,7 tys. ton. Do tej pory zainstalowano dwie z planowanych 78 podstaw dla turbin wiatrowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Monopale są wbijane w dno Morza Bałtyckiego na głębokość dochodzącą do 40 metrów. Projekt angażuje również inne jednostki pływające, w tym transportowce, holowniki oraz statki do monitorowania prac. Planowana moc farmy wiatrowej wynosi 1,2 gigawata, co wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną dla 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Ukończenie projektu planowane jest na 2026 r.

Rok 2025 jest kluczowy dla Baltic Power. Po miesiącach planowania rozpoczęto budowę, która ma zakończyć się w 2026 r. Farma będzie wytwarzać ok. 4000 GWh energii rocznie, co zredukuje emisję CO2 o 2,8 mln ton rocznie.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na Bałtyku zostanie zamontowanych kilkadziesiąt turbin, każda o mocy 15 MW. Po osadzeniu monopali, kolejne etapy obejmą montaż turbin, stacji energetycznych i okablowania, które przetransportuje energię na ląd.

Baltic Power to znaczący krok w kierunku zrównoważonej energii w Polsce. Projekt nie tylko dostarczy czystą energię, ale także przyczyni się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla. Informacje o projekcie pochodzą z serwisu "Import Ręczny".

wiadomościenergetykaorlen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)