Niebezpieczna pogoda w najbliższych dniach. IMGW ostrzega: dzisiejsza poprawa jest chwilowa

Strona głównaNiebezpieczna pogoda w najbliższych dniach. IMGW ostrzega: dzisiejsza poprawa jest chwilowa
20.02.2020 07:59
Niebezpieczna pogoda w najbliższych dniach. IMGW ostrzega: dzisiejsza poprawa jest chwilowa
Źródło zdjęć: © windy.com

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na najbliższe dni niestety nie wygląda dobrze. IMGW ostrzega, że należy spodziewać się poważnych utrudnień i warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych już w najbliższych dniach.

Dzisiaj temperatura w kraju między 0 a 5 stopni Celsjusza. W większości kraju pogodnie i bezwietrznie, chociaż na południu można spodziewać się przelotnych opadów. Chociaż prognoza pogody na Tłusty Czwartek wygląda bardzo pozytywnie, to w najbliższych dniach możemy spodziewać się pogorszenia warunków pogodowych.

IMGW wydaje ostrzeżenie na najbliższe dni

Instytut ostrzega, że należy się spodziewać powrotu silnych wichur już w najbliższych dniach. Prędkość wiatru może dojść nawet do 100 km/h w niektórych regionach Polski. Na tą chwilę IMGW ogłasza 1. stopień zagrożenia:

  • w dniu 21.02 i 22.02 dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego
  • w dniu 23.02 dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego wielkopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - czytamy wyjaśnienie na stronie IMGW. Zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych.

Zobacz też: Oceany przyspieszają. Eksperci o kolejnych skutkach globalnego ocieplenia

Ostrzeżenie IMGW 2. stopnia nad morzem

IMGW alarmuje również, o dużym zagrożeniu związanym z wezbraną wodą. Obserwuje się podniesienie poziomu wód powyżej stanów ostrzegawczych, co wiąże się z ogłoszeniem alertu 2. stopnia. Ostrzeżenie dotyczy całego wybrzeża - woj. zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia (określane jako duże) ogłaszane jest wtedy, gdy obserwuje się (lub prognozuje) gwałtowne podnoszenie poziomów wody powyżej bezpiecznego poziomu. IMGW zaleca ostrożność.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)