Nie, nie dostałeś przelewu na ponad 630 zł. Wiadomość, którą otrzymało wielu Polaków

Nie, nie dostałeś przelewu na ponad 630 zł. Wiadomość, którą otrzymało wielu Polaków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

05.11.2018 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Radosna wiadomość informuje o przelewie, który otrzymujemy. Choć płatność jest w bitcoinach, to przecież nikt darowanemu koniowi w zęby zaglądać nie będzie. Niestety, prezent to tak naprawdę sprytna przynęta.

Na nasze redakcyjne skrzynki przyszła wiadomość o otrzymanym przelewie. Serwis WP Gry "dostał" 0.025973 BTC (czyli przeszło 630 zł). Ja zaś otrzymałem jeszcze więcej - 0.064528 BTC, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 1550 zł. W przypadku opisywanym przez Niebezpiecznik wartość przelewu również się różni. Za każdym razem mamy też do czynienia z innym nadawcą. Jak widać, akcja prowadzona jest na dużą skalę.

W wiadomości czytamy, że "przelew został wykonany przez właściciela konta" i że "pozostało tylko 7 dni na przyjęcie przelewu Bitcoin". Zignorowanie maila będzie oznaczało, że suma wróci na konto nadawcy.

Zapewne wielu pomyśli, że to zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. Ale wierzący w dobry los mogą kliknąć w link. Na szczęście nie stracą pieniędzy, bo to nie oszustwo. A przynajmniej nie od razu.

Kliknięcie w podany w wiadomości link prowadzi na stronę zachęcającą do bitcoinowych inwestycji. Jak tłumaczy Niebezpiecznik, osoby, które rozsyłają wiadomości o przelewie, mogą zarobić, jeżeli ktoś zarejestruje się z ich "polecenia".

O stronie obiecującej wielkie zyski już pisaliśmy. Wcześniej jej twórcy "promowali" się historią o bezdomnym, który został milionerem. "Wystarczy się zarejestrować, wpłacić początkową kwotę w wysokości 250 euro, a my zajmiemy się resztą" - zachęca portal.

Mało szczegółowy opis całego przedsięwzięcia, dużo frazesów, opinie ludzi, których nazwiska sugerują, że zostały zmyślone, brak zakładki kontakt. Nie wiemy jak, ale zarobimy - tak można podsumować cały interes.

Może i opisywany biznes nie jest typowym oszustwem, jak np. klasyczny nigeryjski przekręt, to i tak wpłacanie pieniędzy wydaje się ryzykownym przedsięwzięciem. Twórcy biznesu twierdzą, że zysk jest niemal pewny - przecież tyle osób odmieniło dzięki temu swoje życie - a ryzyko minimalne. Tymczasem przed wahaniami kursów ostrzegali nie tylko bitcoinowi eksperci, ale także rządowe instytucje, jak Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego. "Niektóre formy inwestowania w "waluty" wirtualne mogą mieć charakter piramidy finansowej” - dodawały w swoim komunikacie NBP i KNF.

Inwestycje z nieznanymi podmiotami, które obiecują wiele, a zdradzają niewiele, to nie najlepszy pomysł. Uważajcie więc na podobne wiadomości, informujące o prezencie w postaci przelewu lub pewnym zysku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)