Trwa ładowanie...
d3xh60r

Nie musisz grabić liści. Ich pozostawienie jest lepszą opcją

Jak stwierdził w rozmowie z Nauką w Polsce PAP zoolog dr Tomasz Figarski, "opadłe liście są naturalnym nawozem organicznym, ich pozostawianie służy jakości gleby i wielu organizmom". Naukowiec podkreślił też, że "nawet drobne zmiany w zarządzaniu zielenią mogą dać łącznie wyraźny, korzystny efekt".
Share
Jesien w Lazienkach Krolewskich. Warszawa, 22.10.2019
Jesien w Lazienkach Krolewskich. Warszawa, 22.10.2019Źródło: Mateusz Wlodarczyk / Forum, Fot: RM, Mateusz Wlodarczyk / Forum
d3xh60r

– Opadające liście tworzą ściółkę, która w miarę akumulacji i rozkładu tworzy poziom organiczny gleby. Powstająca próchnica zasila glebę, a w konsekwencji rosnące w niej rośliny w składniki odżywcze – powiedział Figarski. Liście według niego są więc naturalnym nawozem organicznym. Badacz dodał, że "działanie przeciwne, dokładne wygrabianie opadłych liści, powoduje wyprowadzanie z ekosystemu zmagazynowanych w liściach składników pokarmowych, które powinny wrócić do gleby, dopełniając cyklu obiegu materii".

Także – co niezwykle istotne wśród regularnych i coraz bardziej dotkliwych w Polsce susz – warstwa opadłych liści skutecznie zatrzymuje i magazynuje wodę oraz ogranicza parowanie z gleby.

Czytaj też:Nowa wiedza o bocianach. Wytwarzają... glebę

d3xh60r

Brak liści to brak bogactwa zwierząt

Dr Figarski podkreślił też, że opadłe liście i powstała z nich próchnica, dają schronienie i pokarm wielu różnym organizmom – bezkręgowcom, np. owadom i pajęczakom, jak i większym zwierzętom – gryzoniom czy jeżom.

Zobacz też: Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– Parki pozbawione liści są ekosystemami zubożałymi pod względem bogactwa zamieszkujących je zwierząt – stwierdził naukowiec.

Jak pisze Nauka w Polsce PAP, "na ograniczenie grabienia liści decyduje się coraz więcej miast, m.in. Legionowo, Wrocław, Białystok, Szczecin, Kielce czy Rzeszów".

Źródło:Nauka w Polsce PAP

Czytaj też:Jeże potrzebują pomocy. Sprawdźcie, jak reagować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xh60r

Podziel się opinią

Share
d3xh60r
d3xh60r
Więcej tematów