Nie ma dowodów na to, że można zarazić się koronawirusem od psa lub kota
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) uspokajają: nie istnieją żadne dowody na to, że psy i koty przenoszą koronawirusa. Jednocześnie przypominają o kilku istotnych kwestiach.
12.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 12:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozprzestrzenianiu się koronawirusa towarzyszą liczne mity, które WHO oraz inne organizacje starają się na bieżąco wyjaśniać. Wśród nich jest ten o przenoszeniu koronawirusa przez zwierzęta domowe.
Amerykańskie CDC oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uspokajają. Na razie nie ma żadnych dowodów na to, aby zwierzęta domowe mogły przenosić koronawirusa.
Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt możemy przeczytać: "Obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 jest wynikiem przenoszenia z człowieka na człowieka. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać chorobę. Dlatego nie ma uzasadnienia dla podejmowania środków przeciwko zwierzętom domowym, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi".
Koronawirus: Przypadek zarażonego psa w Chinach
Służby weterynaryjne Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu zgłosiły do OIE dowody, że pies uzyskał pozytywny wynik testu na wirusa COVID-19 po tym, jak przebywał z właścicielem zarażonym koronawirusem. Test przeprowadzony metodą PCR w czasie rzeczywistym wykazał obecność materiału genetycznego wirusa COVID-19. Jednak pies nie wykazywał żadnych klinicznych objawów choroby.
Nie ma też faktycznych dowodów na to, że psy odgrywają rolę w rozprzestrzenianiu się tej ludzkiej choroby lub że same będą przez wirusa chorowały. Konieczne są dalsze testy, aby zrozumieć, czy i w jaki sposób różne zwierzęta mogą być dotknięte wirusem COVID-19. OIE zapewnia, że na bieżąco będzie dostarczać wszelkie informacje na ten temat.
Koronawirus: Zwierzęta osób zarażonych
Mimo wszystko OIE zaleca, aby osoby chore na COVID-19 oraz odbywające kwarantannę ograniczały kontakt ze zwierzętami domowymi do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa. Zwierzętom należy zapewnić odpowiednią ochronę – zachować dystans i jeśli jest to możliwe, zorganizować alternatywną opiekę lub poprosić kogoś o regularne wyprowadzanie.
Jeśli nie, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i korzystanie z maseczki. Należy myć ręce przed i po każdym kontakcie ze zwierzętami, nie całować ich, nie dzielić się jedzeniem i zrezygnować z przytulania.