Nie drażnij ośmiornicy, bo możesz oberwać
Biolodzy z Uniwersytetu w Sydney obserwowali ośmiornice i zauważyli, że w chwilach irytacji mają one wyjątkową skłonność do rzucania tym co akurat wpadnie im w macki.
29.08.2021 13:14
Australijczycy prowadzili badania w Zatoce Jervis, znanej również jako "miasto ośmiornic". Przedstawiciele gatunku Octopus tetricus uwielbiają ten akwen z uwagi na kamieniste podłoże, pozwalające na łatwe znalezienie schronienia oraz... amunicji.
Właśnie podczas obserwacji prowadzonych w Zatoce Jervis, zespół Petera Godfrey-Smitha potwierdzili interesujące zjawisko. Biolodzy zauważyli, że mięczaki chętnie ciskają kamykami, wodorostami oraz muszlami.
Podobne zachowania ośmiornic nagrano już w 2015 roku, kiedy osobniki przebywające w akwarium pluły i rzucały do sąsiadów resztkami pokarmu. Naukowcy nie byli wtedy jednak pewni, czy zwierzęta toczyły między sobą walkę, czy może trafiały w siebie przypadkowo, pozbywając się odpadów.
Ośmiornica gatunku Octopus Tetricus
Kolejne obserwacje usunęły wątpliwości. Zarejestrowano m.in. sytuację, w której samica dziesięciokrotnie "strzelała" w kierunku zalotnika chętnego do kopulacji – co trudno uznać za przypadek. Samiec stosował uniki, ale nie dopiął swego.
Biolodzy nauczyli się rozróżniać rzuty typowe dla samoobrony. Kiedy ośmiornica tylko sprząta, zwykle jest mniej gwałtowna i raczej nie używa tak skutecznych pocisków jak muszle. Poza tym, do porządków służą jej zwykle jedynie dwie przednie macki.
Co ciekawe, nie natrafiono na przypadek typowego pojedynku. Zwykle kiedy jeden z głowonogów ciska przedmiotami, drugi próbuje się uchylać lub ucieka. Odnotowano tylko jeden przypadek, gdy zaatakowany osobnik zmienił kolor i w gniewie odrzucił kamień.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Godfrey-Smith, D. Scheel, S. Chancellor, In the Line of Fire: Debris Throwing by Wild Octopuses, bioRxiv.