Netbook 2010 - najlepsze modele

Netbook 2010 - najlepsze modele

Netbook 2010 - najlepsze modele
Źródło zdjęć: © PC World
04.03.2010 10:00, aktualizacja: 04.03.2010 11:30

Rynek netbooków oferuje klientom bogaty wybór. Poszczególne produkty są diametralnie różne jeśli chodzi o sposób wykonania obudowy, rozmiary klawiatur oraz wyposażenie. Przetestowaliśmy najnowsze modele, które wyznaczają trendy na rok 2010. Wybraliśmy najlepsze z nich.

Wielu z nas kojarzy netbooki z małymi i tanimi urządzeniami o niskiej wydajności, które ze względu na małe gabaryty i długi czas pracy na baterii głównie przydają się w wyjazdach. Powszechna jest opinia, że ze względu na mały ekran i niewielką klawiaturę są niewygodne, nie nadają się do codziennej pracy, a ich wydajność wystarcza zaledwie do korzystania z Internetu i aplikacji biurowych.

Obraz
© (fot. PC World)

Wizerunek netbooka, który miał być tanim dodatkiem do większego i nieporęcznego notebooka powoli odchodzi w zapomnienie. Producenci wysłuchali opinii użytkowników, którzy coraz częściej rezygnowali z zakupu małych netbooków z ekranem poniżej 1. cali i niewielkimi klawiaturami. Teraz oferowane są nieco większe produkty - ciągle bardzo praktyczne, lecz wyposażone w ekrany 10-12 cali i pełnowymiarową klawiaturę gwarantująca wygodne pisanie.
Czasami trudno przypisać urządzenie do grupy netbooków (chociaż producent sam tak je klasyfikuje), gdyż zbudowane jest na procesorze AMD, a nie Atomie Intela i sprzedawane w cenie grubo powyżej 2 tys. zł (Acer Ferrari One 200). Zdarzają się i konstrukcje za ponad 4 tys. złotych, które wykorzystują typowe netbookowe podzespoły (Sony VAIO z procesorem Atom Z530). Jedno jest pewne: dostępnych modeli jest coraz więcej, a ich możliwości i cena są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Netbook najbliższy wzorca

Netbook okazuje się idealnym wyborem gdy poszukujesz taniego przenośnego komputera do pracy. Najtańsze konstrukcje oparte są na platformie Intela z procesorem Atom i najbliżej im do pierwowzoru jakim były pierwsze produkty ASUS-a serii Eee.

Obraz
© Acer Aspire One 532h-2Ds (fot. Acer)

Do wyboru mamy cały wachlarz modeli procesorów od dobrze wszystkim znanych N270/280. poprzez mniej wydajną, ale jeszcze bardziej energooszczędną odmianę Z5xx, aż do najnowszego procesora Atom N450, w którym zintegrowano kontroler pamięci i kartę graficzną.
Wszystkie cechują się niskim poborem prądu i wyposażone są w jeden rdzeń z możliwością wykonywania dwóch wątków jednocześnie (technologia HyperThreading).

Niezależnie od tego, którą wersję Atoma wybierzemy, musimy liczyć się z tym, że będzie to komputer nadający się gównie do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Niska wydajność procesora, zintegrowana karta graficzna (nawet w najnowszej odmianie Intel GMA 3150), okazują się bardzo wolne w przetwarzaniu grafiki 3D. W przypadku tego typu netbooków nawet praca z Vistą może być problemem. O oglądaniu filmów Full HD, a także ich wyświetlaniu na nowoczesnym telewizorze, możemy całkowicie zapomnieć, ponieważ tego typu komputery pozbawione są gniazda HDMI, a wydajność procesora nie wystarcza na to, aby płynnie odtwarzać filmy Full HD.

Z reguły tanie netbooki wyposażone są w trzy gniazda USB 2.0, czytnik kart pamięci, gniazdo VGA, Bluetooth i bezprzewodowy adapter zgodny ze standardem "g", czasami nowszy kompatybilny z protokołem "n". Brak gniazda ExpressCard, HDMI, eSATA wynika z konstrukcji samego chipsetu Intela, który nie obsługuje tych interfejsów. Coraz wygodniej

Gdy notebooki pojawiły się na rynku stwarzały dobre tylko pierwsze wrażenie. Zachwyt nad ich małymi gabarytami i niską ceną szybko przeradzał się w frustrację wynikającą z niskiej wydajności i małej klawiatury, na której pisanie wymagało sporo cierpliwości. Do tego dochodził niewielki 8 - 9-calowy ekran, które oferował mikroskopijny pulpit roboczy.

Obraz
© Benq JoyBook Lite U12. Eco (fot. Benq)

Często modele wyposażone w 10-calową matrycę wyposażane były w mniejsze klawiatury, chociaż obudowa pozwalała na zamontowanie większej i wygodniejszej. Teraz to już rzadkość, bo prawie każdy model netbooka z 10-calowym ekranem wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę (bez części numerycznej) o długości 23-2. cm i szerokości 9-10 cm. Komfort pracy na klawiaturze netbookowej o dł. 24 cm jest teraz podobny do komfortu pracy na normalnej, zewnętrznej klawiaturze.
Dla porównania standardowa klawiatura Logitech, wyposażona jest w zestaw klawiszy o łącznych wymiarach 28x1. cm (bez części numerycznej). Podobnie jest z klawiaturami montowanymi w 15-calowych notebookach.
Kolejnym ważnym elementem, który pojawił się w netbookach są dużo lepszej jakości 10-, a nawet 12-calowe matryce. Praca na netbooku z ekranem o przekątnej 10,1 cala o rozdzielczości 1024x60. pikseli jest już całkiem przyjemna. Optymalną wielkością matrycy, która będzie odpowiadała wielu odbiorcom, jest 11,6 cala (1366x768 pikseli). Komputer wyposażony w taką matrycę będzie tylko niewiele większy od netbooka z 10-calowym ekranem, a będzie się na nim pracowało wygodniej, szczególnie gdy jednocześnie otworzymy kilka okien aplikacji. Większe netbooki z 12-calowym ekranem to już mini laptopy, które można wybrać w zastępstwie standardowego notebooka.

ION pozwala na więcej

Dwoma istotnymi cechami odróżniającymi netbooka od notebooka są - niska wydajność i energooszczędność. Sporo zamieszania wprowadziła platforma NVIDII ION, która w połączeniu z procesorem Intel Atom pozwala na budowę nieco droższych, lecz o wiele wydajniejszych netbooków.

Obraz
© Dell Inspiron mini 101. (fot. Dell)

Po pierwsze oferuje ona grafikę kilkukrotnie wydajniejszą (GeForce 9400M) od zintegrowanego układu Intela GMA (niezależnie od modelu). Wspiera też technologię CUDA, która umożliwia wykorzystanie układu graficznego w aplikacjach multimedialnych i co równie istotne ma wbudowany kontroler HDMI, który pozwala podłączyć netbooka do telewizora LCD czy plazmy. To duże udogodnienie, gdyż można wówczas wykorzystać niewielki komputer do odtwarzania filmów, nawet w rozdzielczości Full HD.

Doskonałym przykładem tego typu netbooka jest Lenovo IdeaPad S12. który wyposażony został w procesor Intel Atom N270, platformę NVIDIA ION z GeForce 9400M i spory 12,1-calowy ekran pracujący z rozdzielczością 1366x768 pikseli. Tego typu konfiguracje pod względem możliwości niewiele ustępują standardowym notebookom, a dzięki zintegrowanej karcie graficznej NVIDII są nawet szybsze w przetwarzaniu grafiki 3D od notebooków wykorzystujących chipsety ze zintegrowanym IGP Intela.
Najwydajniejszą w naszych testach okazała się konfiguracja oparta na platformie ION NVIDII i dwurdzeniowym desktopowym procesorze Intela Atom 330. który przeznaczony jest do budowy nettopów (małe stacjonarne komputery do pracy i odtwarzania filmów). Pobiera ona więcej energii, ale oferuje o wiele wyższą wydajność, do czego przyczynia się dodatkowy rdzeń procesora. Mając tego typu komputer (ASUS Eee PC 1201N z 12,1-calową matrycą) nie musimy obawiać się, że najnowszy system będzie działał wolno.
Niestety będziemy musieli pogodzić się z faktem, że netbook ten będzie dużo większy (większa matryca) i cięższy (większa obudowa i bateria, która musi sprostać wymaganiom mocniejszej konfiguracji), a przy tym dużo krócej będzie działał na baterii. Cały dzień na baterii

Netbooki to idealne urządzenia na długie wyjazdy. Ważą niewiele ponad kilogram, nawet te wyposażone w niewielkie baterie o pojemności 300. - 4000 mAh potrafią pracować bez zasilania ponad cztery godziny. Jak pokazują nasze testy to jedne z najdłużej działających urządzeń na baterii i nie ma się czemu dziwić, bo zbudowane na platformie Intela , gdy są niezbyt obciążone (uruchomiony system) potrafią pobierać dosłownie kilka watów, a przy pełnym obciążeniu ok. 20 W.

Obraz
© MSI U13. (fot. MSI)

Najbardziej energooszczędne okazują się konstrukcje zbudowane na bazie procesorów z serii Z5xx, które wraz z chipsetem US1. pobierają niecałe 5 W. Mistrzami oszczędności są także konstrukcje na bazie najnowszej platformy Intela Pine Trail, czyli na procesorze N450, w którym zintegrowano kontroler pamięci i układ graficzny.
Jedną z najbardziej energooszczędnych konfiguracji okazuje się netbook Nokii Booklet 3G, który wyposażono w procesor Atom Z53. (2 W), chipset Intela US15W (2,3 W) oraz 1,8-calowy twardy dysk Toshiby MK1235GSL (2 W). Komputer ten przy uruchomionym systemie (bez dodatkowego obciążenia) pobiera ok. 7 W, podczas gdy maksymalny pobór prądu w teście 3DMark06 wynosił 12 W. Przekłada się to w istotny sposób na czas pracy na baterii, który w przypadku Nokii wyniósł 11 godzin i 26 minut. Prześcignął tym samym dotychczasowego lidera w tej kategorii MSI Wind U115 Hybrid, którego wynik wyniósł 10 godzin.
Jeżeli chodzi o czas pracy na baterii to wyraźnie widać przewagę konstrukcji zbudowanych na platformie Intela. Jednak przy wyborze netbooka nie sugerujmy się tylko tym parametrem, gdyż producenci chcąc obniżyć wagę netbooków stosują w nich małe baterie o pojemności 2000 mAh, a wówczas może się okazać, że nasz netbook zbudowany na platformie Intela zamiast pracować na baterii 5-6 godzin wytrzymuje zaledwie trzy i to wtedy, gdy nie jest zbytnio obciążony. Na wzór Core i5

Jedną z najważniejszych właściwości nowej platformy jest integracja kontrolera pamięci i grafiki bezpośrednio w CPU. Oznacza to, że wykorzystywane są tylko dwa układy (CPU + chipset) zamiast wcześniejszych trzech (CPU, chipset i kontroler wejścia/wyjścia). Dzięki temu zmniejszyła się emisja ciepła (wskaźnik TDP), a także znacząco zredukowano pobór energii i koszt wytworzenia niewielkiego komputera. Całkowita przestrzeń zajmowana przez platformę dla netbooków zmniejszyła się o około 6. procent.

Obraz
© Lenovo IdeaPad S1. (fot. Lenovo)

Najnowsza platforma Intel Pine Trail składa się z procesora Intela Atom N45. oraz, chipsetu NM10 Express. N450 to jednordzeniowy procesor Atom taktowany zegarem 1,66 GHz, mający 512 KB pamięci cache L2. Wskaźnik TDP dla całego zestawu (łącznie z chipsetem) wynosi 7 W. Dla porównania: starszej generacji platforma z procesorem Atom N270 i chipsetem 945GSE pobiera prawie 12 W (maksymalne TDP). Pine Trail to idealne rozwiązanie dla netbooków o najmniejszych wymiarach, które z reguły wyposażone są w baterie o małej pojemności nie przekraczającej 3000 mAh.
Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest ważący nieco ponad kilogram netbook Acer Aspire One 532h-2Ds, który z akumulatorem o pojemności 220. mAH potrafi pracować ponad cztery godziny. Natomiast Toshiba zbudowana w oparciu o procesor Atom 270 i chipset 945GSE z baterią o pojemności 2200 mAh działa na baterii nieco ponad dwie godziny.
Niestety, zintegrowanie układu graficznego z procesorem nie wpłynęło znacząco na zwiększenie jego wydajności. Netbooki zbudowane na najnowszej platformie Pine Trail okazują się równie mało wydajne jak ich starsze odpowiedniki, dotyczy to również zintegrowanego układu graficznego, co potwierdzają niskie wyniki w teście 3DMark06 (ok. 150 pkt).

Najlepsze Netbooki:

Nokia Booklet 3G - Najlepszy zakup (cena 269. zł)
Booklet 3. to debiutancki netbook Nokii. To udany debiut, bo po testach możemy z całą pewnością powiedzieć, że to wyjątkowy model. Ma kilka nietypowych cech, niedostępnych w innych produktach.

Obraz
© Nokia Booklet 3. (fot. Nokia)

Oprócz wyjątkowej obudowy, dysponuje wyjściem HDMI, rzeczą niespotykaną w konstrukcjach wyposażonych w chipsety Intela. To sprawia, że łatwo go podłączyć do nowoczesnego monitora czy telewizora. Dodatkowym atutem tej konfiguracji jest wbudowany modem 3. i GPS. Niestety Booklet jest prawie dwukrotnie droższy od standardowego netbooka, zbudowanego na platformie Intela. Jakość wykonania i wyposażenie rekompensują dodatkowy wydatek.
ASUS Eee PC 1201N - Najlepsza wydajność (cena 189. zł)
ASUS Eee PC 1201. to wydajniejsza odmiana modelu Eee PC 1201HA. To jak do tej pory to najszybszy netbook jaki możesz kupić. Dwurdzeniowy Atom 330 w połączeniu z platformą ION NVIDII sprawiają, że pod względem szybkości netbook ten nie ustępuje przeciętnym notebookom.

Obraz
© ASUS Eee PC 1201. (fot. Asus)

Wyposażony jest w wygodną pełnowymiarową klawiaturę (28x1. cm - dł./szer.) - identyczne wymiary mają standardowe klawiatury Logitecha bez części numerycznej. Co istotne, dzięki obudowie o zwężającym się profilu, komputer nie wydaje się większy od przeciętnych netbooków.
Samsung NP-N150-JA01PL - Najlepsza opłacalność (cena 129. zł)
Samsung NP-N150-JA01PL to klasyczny netbook wykonany na podzespołach Intela z najnowszej platformy Pine Trail. To nieco mniejsza wersja modelu N210. który wykorzystuje identyczne podzespoły ale jest nieco cięższy (Samsung NP-N150-JA01PL - 264x188x26 mm, 1,162 kg, NP-N210-JA01PL - 265x189x28 mm, 1,3 kg).

Obraz
© Samsung NP-N150-JA01PL (fot. Samsung)

Komputer wyposażony jest w wygodną klawiaturę (25x9,5 cm - dł./szer.) o niezbyt dużych (ok. 1,4 cm), ale szeroko rozstawionych klawiszach. Obudowa jest dosyć sztywna. Zastosowany ekran o przekątnej 10,1. pracuje z rozdzielczością 1024x600 pikseli.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)