Nawet mała podwyżka płacy minimalnej ma wiele korzyści zdrowotnych dla społeczeństwa

Nowe badanie dowiodło, że podniesienie minimalnej płacy godzinowej nawet o jednego dolara, wiąże się ze spadkiem liczby samobójstw o 3,5-6 proc. Odkrycie to jest kolejnym dowodem, że wyższa płaca minimalna ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne.

Nawet mała podwyżka płacy minimalnej ma wiele korzyści zdrowotnych dla społeczeństwa
Źródło zdjęć: © Fotolia

15.01.2020 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żeby dowiedzieć się, co dzieje się, kiedy płaci się ludziom jednego dolara więcej za godzinę, badacze z Uniwersytetu Emory'ego przeanalizowali dane zebrane z 26 lat – od 1990 roku do 2016. Swoją uwagę skoncentrowali na ludziach, którzy mieli średnie lub niższe wykształcenie, byli w wieku 18-64 lata i mieszkali na terenie USA.

Wyniki analizy oprócz pokazania relacji płacy minimalnej i współczynnika samobójstw, pokazały, że korzyści wynikające ze wzrostu płacy były najbardziej widoczne w momencie wysokiego ogólnokrajowego bezrobocia.

Inne badania to potwierdzają

Badacze odkryli również, że najbogatsze 20 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych doświadczyło wzrostu średniej długości życia w tym samym okresie, w którym najbiedniejsze 20 proc. doświadczyło spadku. Naukowcy sugerują, że polityka społeczna ukierunkowana w stronę tych "dolnych" 20 proc., może mieć pozytywny efekt na oczekiwaną długość życia.

Wnioski te potwierdzają wcześniejsze badania – jedno z kwietnia 2019 r., w którym odkryto, że zarówno 10 proc. wzrost płacy minimalnej, jak i ulga podatkowa dla najbiedniejszych, mogłyby zapobiec 1230 samobójstwom rocznie. Drugie, tak jak najnowsze badanie, zajmowało się skutkom podwyższenia płacy minimalnej o dolara, biorąc pod uwagę okres 10 lat, i także stwierdziło spadek liczby samobójstw. Jeszcze inne wykazało, że takie podwyższenie minimalnej płacy godzinowej, związane było ze zmniejszeniem się liczby zgonów z powodu chorób serca o 6 osób na 100 tys. mieszkańców rocznie.

Komentarze (1)